We like: Vadí mi súčasný Gerrardov spôsob hry

Seriál rozhovorov lfcway.com so zaujímavými ľuďmi pokračuje človekom, ktorý svojou ochotou, vedomosťami a zanietenosťou nášmu webu už dlhší čas pomáha a patrí k neodmysliteľnej súčasti redakcie. Usaďte sa, na otázky odpovedal RoboP.


Je to Gerrardov kritik, resp. kritik výkonov všetkých, čo sa na ihrisku poflakujú a neodovzdávajú pre klub všetko. The Reds začal fandiť už v dvanástich, aby si po istej odmlke k nim neskôr opäť našiel cestu.

Torresovi už odpustil, ale Owenovi ešte nie, pri Rodgersovi polemizuje o tom, či naozaj dokáže v LFC uplatniť svoju víziu. Napr. aj futbalu založenom na hernom štýle s prvkami tiki-taka. Súčasnému LFC podľa neho chýba zmena na úrovni správnej rady. A možno aj v hráčskom kádri, v ktorom by pokojne opomenul mená ako Downing, J. Cole či A. Carroll. Viac už v samotnom rozhovore.

Ako si sa dostal k LFC? A prečo si pri ňom zostal?

Liverpoolu som začal fandiť asi ako 12-ročný, t.j. okolo roku 1977.  Hrávali sme vtedy na ulici s kamarátmi futbal a keď sme sa delili na dve mužstvá, vždy boli jedni Brazília a druhí Škótsko. No a práve vtedy začal za Liverpool hrávať Kenny Dalglish. Keď som bol starší, začali ma zaujímať iné veci a prestal som fandiť konkrétnemu mužstvu a sledoval som všetko, kde sa objavila futbalová lopta. Znovu som sa k LFC vrátil v roku 2005.

Prečo práve v 2005?

Jednak kvôli tomu, že hrali dobrý futbal a jednak kvôli konkrétnym hráčom – napr. Gerrard a pod.

Gerrard hral ale na TOP úrovni aj pred rokom 2005. Vtedy ťa to k The Reds neťahalo?

Aj pred 2005 som sledoval Liverpool ale rovnako intenzívne aj ostatné mužstvá, nielen v PL ale aj v Španielsku, Nemecku a pod. Po roku 2005 som sa sústredil už najmä na LFC.

Ktoré tímy to boli? Máš aj mimo LFC nejakého obľúbenca?

Aj teraz pozerám všetko, čo môžem, ak mám čas. Mimo LFC mám rád samozrejme Messiho, ale aj Ronalda, odkedy prestal filmovať a vyplakávať a sústredí sa najmä na futbal. A musím sa priznať, že stále mám rád aj Torresa. Tých hráčov je ale veľmi veľa

Neprekáža ti, ako sa Torres k LFC zachoval?

Prekáža, ale spomienky sú spomienky. Snažím sa spomínať si na jeho dobré výkony a spoluprácu s Gerrardom a nie na to, čo bolo potom. Treba odpúšťať.

To určite. Odpustil si teda aj Owenovi? Ten si už viackrát po odchode z LFC oň, slušne povedané, obtrel ústa.

To teda nie. Jednak mi predtým až tak neprirástol k srdcu, neviem prečo a jednak Fernando sa vyjadroval k Liverpoolu iba tesne po svojom odchode a potom už bol v podstate ticho. Torres si myslím, má stále v LFC priateľov a tí mu odpustili (možno okrem Aggera 🙂 ) a tak, prečo nie ja.

Možno aj okrem Gerrarda. Ten bol veľmi zronený zo Španielovho odchodu. Neviem, či sa vôbec z neho dostal.

Možno. Owena som až tak neregistroval možno aj preto, že hral za LFC v období, keď som sa na LFC primárne nezameriaval. Ale pokiaľ si spomínam, tak Gerrard tuším vo svojej knihe píše o tom, ako za ním Torres prišiel a radil sa s ním o svojom odchode.

O tom som nepočul, ani som to nečítal. Každopádne si dodnes spomínam na Gerrardov výraz v tvári, keď si po prvý raz s Torresom podával ruku, ktorý bol už navlečený do modrého dresu Chesllea. Sám Steve G priznal, že Torres bol pre neho srdcový hráč, taký, s ktorým si rozumel aj po slepiačky. Podľa mňa to na ňom zanechalo viditeľné stopy. Príde ešte v zvyšku Stevenovej kariéry niekto taký?

Obávam sa, že nie. Tí, čo chodia na lfcway.com a čítajú moje články alebo skôr komentáre, vedia, že mi napríklad vadí súčasný Gerrardov spôsob hry. Ostatní sa snažia hrať pass and move a on nakopáva lopty. Hovorím to preto, že ich nakopáva najmä na Suáreza a mám pocit, že v ňom hľadá druhého Torresa. Bohužiaľ nenájde…

Ty si kritik Gerrardových výkonov, vlastne, čo aj dokazuješ v predošlej odpovedi. Opakovane si vyjadril názor, že by si mal odpočinúť na lavičke. Rozvi to. Máme vôbec za neho adekvátnu náhradu? Ak áno, koho?

Som kritik každého hráča, ktorý nepodáva dobré výkony. Neporovnávam to, či je niekto ikona, či je niekto srdciar, či niekto hral pred pár rokmi ako boh a teraz už len ako poloboh, neporovnávam to, či je niekto starý alebo mladý. Pre mňa je každý zápas úplne iný.

Ak niekto zahral v minulom kole výborne a teraz iba uspokojivo, tak sa mi to nepáči. Ak je niekto na ploche len kvôli „zásluhám“ z minulosti, nepáči sa mi to. Vôbec nechcem, aby Gerrard do konca sezóny sedel na lavičke. Reina nechytal zopár kôl a myslím, že vidno rozdiel v jeho výkonoch – pozitívny. Lavička by aspoň na jedno kolo prospela aj Allenovi a Sterlingovi.

Raheem Sterling. bezpochyby veľký talent. V poslednej dobe sa ale medzi fans šíri, podľa mňa veľmi zovšeobecňujúci a neopodstatnený názor, že ak ho Rodgers nezačne šetriť, o pár rokov mu odíde zdravie. Čo si o to myslíš ty?

Súhlasím s názorom, že to je individuálne. Každý má inú telesnú konštrukcie a genetickú výbavu. Sú hráči, ktorí začínali vo vrcholovom futbale ako 17-roční a hrajú doteraz bez väčších zranení. Skôr sa bojím o jeho psychiku. Či zvládne ten tlak, ktorý je okolo neho, či ho dokáže Rodgers „ukočírovať“ a či si nezačne príliš o sebe namýšľať. To môže zničiť hráča tak isto ako zranenie.

Čo si myslíš o názore, že Rodgers vlastne Sterlinga stavia, resp. necháva hrať aj vtedy, keď jeho výkon nie je ideálny, či už očividne nevládze preto, že 18-ročný Raheem ešte nepodpísal kontrakt a práve tým, že mu pravidelne dáva šancu chce tento proces urýchliť.

Je možné, že sa Rodgers bojí, že ak by ho nestaval, tak by mohol Raheem začať rozmýšľať o prestupe do mužstva, kde bude hrávať stabilne a možno mu dajú aj vyšší plat.

Na druhej strane ale už bol zápasy, kde nenastúpil od začiatku. V každom prípade, ak by to bola pravda, bola by to podľa mňa chyba a myslím, že by stačilo si s Raheemom sadnúť a rozumne mu vysvetliť, že ak nebude 1 zápas hrať, je to pre jeho dobro, aby si oddýchol. Verím, že by to pochopil. Ktovie ale, či ho Rodgers nestavia preto, že si myslí, že lepšieho na jeho post nemá…

Podľa teba má? Lebo z môjho pohľadu Downing, J. Cole ani Assaidi lepšie krídla nie sú. Porovnateľný je len Suso, ale ten je zase typologicky úplne odlišný..

Myslím, že nemá. Assaidi by mohol hrávať častejšie, ale ako 2. krídlo, teda spolu so Sterlingom a nie iba jeden z nich. Okrem prípadov, že treba jedného z nich nechať oddychovať, vtedy nech tam hrá hoci aj José. Susa ja stále považujem za konštruktívneho záložníka a nie čisté krídlo.

Rodgers sa vo všeobecnosti dá charakterizovať ako manažér, ktorý pekne rozpráva. Jeho slová pozitívne naladili množstvo priaznivcov. Realita nám ale ukazuje, že nie je všetko zasa len ružové. Severný Ír síce hovoril, že zmena potrebuje čas, že aj výsledky a hra naberú kvalitatívny rast až neskôr, ale nezdá sa ti, že sa toho za pol roka jeho fungovania na Anfielde v porovnaní s predošlými obdobiami zasa až tak veľa nezmenilo? Teda ak vôbec niečo. A tým niečím je viditeľná šanca pre mladé talenty.

To, že dáva šancu mladým je super. Čo sa herného štýlu týka, v prvých zápasoch to na tiki-taka aj vyzeralo, ale ako keby sa ten systém zo zápasu na zápas vytrácal. Možno preto, lebo sa Rodgers začal báť o výsledky. Ale zase máme v zápasoch takmer vždy o dosť vyššie percento držania lopty ako súper.

To, čo sa mne nepáči, je (nie je to iba môj môj pocit), že v súčasnosti mužstvo nemá vôbec žiadny systém. Hráč (obranca alebo záložník) dostane loptu, pozrie sa koho má voľného a tomu prihrá. Výnimkou je individuálna alebo nejaká prekvapujúca akcia. U útočníkov (myslím tým aj krídla) zase prevažujú (znovu česť výnimkám) individuálne akcie a pokusy o prienik. V tomto ma však napr. Sterling milo prekvapil, lebo čoraz častejšie myslí kolektívne a menej sebecky. Celkovo k podstate otázky: V hre je určite zmena ale neviem, či výrazná a či taká, akú sme podľa Rodgersových slov očakávali.

No a sme zasa pri Gerrardovi. Podľa mňa je jediným zo zálohy, ktorý sa práve o niečo prekvapivé pravidelne snaží. Paradoxne, ako to spomínaš vyššie, sa ale jeho hra vymyká vízii Rodgersovho herného systému. Je teda Gerrard naozaj takým problémom, ako z neho pravidelne robia fans zvyknutí na to, že pred časom hrával na top class úrovni, robiť?

Problém je to, že v kritike niekto vidí problém. Kritika je OK. Najmä ak si kritizujeme v našich diskusiách, ktoré Gerrard určite nečíta :). Ak ho bude kritizovať aj väčšina fanúšikov na štadióne, bude sa nad tým treba zamyslieť. Mne ide v kvalite jeho hry len o jedno. To, že niekoho prekvapivo vysunie je v poriadku, ale nie, ak to robí aj vtedy, keď je výhodnejšie radšej zakombinovať. To isté ale platí aj o ostatných hráčoch, nielen o ňom. Akýkoľvek moment prekvapenia, zmena rytmu hry je super, ale nie vtedy, ak je to násilné a ak to súper dopredu prekukne. Uňho mi vadí najmä to, že on svojím spôsobom hry veľmi často vypája z hry všetkých okrem Suáreza.

Nebude to o tom, že sa proste len spolieha na ďalšieho top class hráča? Však LFC ich v kádri ani viac nemá. Teda ak sa pozrieme na súčasnú formu Reinu, či istý pokles výkonnosti u Škrtela. Resp., že zvyšku hráčov neverí až tak ako Suárezovi?

To, že neverí je jeho vec. On je kapitán a musí veriť! On mal ale takéto sklony aj predtým.

Kedy? Spomínam si len na Torresa. Opakujem, o ktorom povedal, že je jeho vysneným hráčom, s ktorým si rozumie a naslepo.

Hej, myslel som Torresa.

Ešte k predošlému. Aby bolo jasné, ja mám Stevieho rád a kritizujem ho len preto, že mi záleží na Liverpoole a štve ma to, keď sa mužstvu nedarí a ak práve v takýchto situáciách, keď to mužstvu nejde, sa kapitán iba prechádza, nebojuje, nevracia sa (ok, má svoj vek, ale aj starší hráči nabehajú za zápas viac) a hlavne (!) počas zápasu spoluhráčov neburcuje, nesnaží sa niečo so zápasom urobiť (napr. zmenou rytmu hry alebo niečím iným).

Čo súčasnému Liverpoolu chýba najviac?

Asi zmena vedenia (napr. Ayre), možno lepší skauting (uvidíme ako dopadne január) a možno niekto odvážny, kto na hráčov aj nahučí a kto sa odváži posadiť na lavičku aj ikony, ak sa im zjavne nedarí, alebo nebojujú tak ako ostatní.

A aby som nezabudol – aj viac šťastia a trochu viac priazne od rozhodcov. Stačilo by aj keby pískali objektívnejšie. Veď sme doteraz nekopali ani jednu penaltu v tejto sezóne a boli na to príležitosti.

Rodgers taký nie je. Teda zdá sa, že nie je. Ide teda o jasné mínus v rámci jeho pôsobenia vo funkcii manažéra The Reds. Môže s takýmto hendikepom naplniť svoje odvážne plány, ktorými sa po nástupe prezentoval?

Na jednej strane sám seba presviedčam, že môže, na druhej strane sa bojím prílišného „bratríčkovania“ s hráčmi. Podľa mňa to vydrží vždy iba istý čas a potom to hráči začnú zneužívať. Ale hovorím, dúfam, že to tak nebude. Dúfam, že Rodgers vie byť rázny aj voči iným hráčom a nie iba voči mladému Sterlingovi. Dúfam, že jeho pozitívne vyjadrenia na adresu hráčov sú len pre novinárov a že v kabíne a na tréningoch je to iné.

Čo očakávaš od januárového prestupového obdobia? Množstvo fans je namotaných na príchod veľkého mena. Lenže FSG na prestupy dajú len ´istý´ obnos peňazí, čo v kontexte slov Iana Ayra, že The Reds nebudú príliš utrácať, jasne ukazuje, že sa na príchod ďalšieho Carrolla či Suáreza tešiť nemôžeme.

Neverím vo veľké mená. Podľa mňa príde nejaký lacný, ale možno šikovný hráč, podobného typu ako napr. Michu. Taký, ktorý by sedel k Luisovi. Len neviem o nejakej klasickej deviatke, ktorá by bola lacná a pasovala do našej hry. Najlacnejší by bol Morgan, ale ten podľa mňa na pravidelnejšie nastupovanie ešte nedozrel.

Myslíš ale, že Rodgers zháňa ´klasickú´ deviatku? Však na nej hrá s možnosťou byť voľným hráčom práve Suárez, pričom Rodgers ani len nenaznačil, že by s Luisom počítal na kraj ofenzívnej rady.

To fakt neviem. Suárez je voľný hráč, ale aj tak sa až príliš často sťahuje na kraj a podľa mňa „zavadzia“ krídelníkovi. Podvedome ho to ťahá na krídlo. Ak by zostal ako voľný hráč, tak potom k nemu treba ďalšieho voľného hráča, čo ale nepasuje do systému s 3 útočnými hráčmi. Nemám pocit, že by sme kúpili ďalšie krídlo.

Ale to s tou klasickou deviatkou som to nemyslel doslovne, pokojne môže prísť niekto, kto bude hrať podobne ako hral naposledy Jonjo, to znamená, že si bude chodiť po lopty hlbšie do poľa, keď treba.

Ja si práve myslím, že Rodgers jedno krídlo podpíše. OK, poďme ďalej. Napovie to, koľko peňazí v januári Rodgers dostane o tom, ako veľmi s ním americkí majitelia počítajú?

To, či suma peňazí bude vyjadrovať dôveru majiteľov k Rodgersovi neviem. Ja majiteľov beriem ako obchodníkov, ktorí stokrát prepočítajú a zvážia každý výdavok a kombinujú v zmysle pomeru cena-výkon. Ak budú cítiť, že treba mužstvo posilniť, lebo je šanca na Top 4, dajú peniaze. Ak napriek tomu na Top 4 nedosiahneme, pôjde Rodgers preč. Nižšia suma na januárové prestupy ale nemusí znamenať nedôveru voči Rodgersovi.

Možmo si len majitelia povedia, že však ukáž Brendan, čo dokážeš s hráčmi, ktorých máš. Veď predtým sa vyvalili veľké peniaze na nákupy a úspech to neprinieslo. Možno si povedia, že keď inde nakupujú lacno a dobre, musí to ísť aj u nás. Aj keď všetci vieme, že ak niekto počuje Liverpool, hneď zdvihne cenu hráča o 100%.

Ak by si si mohol vybrať, ktorého hráča by si do LFC priviedol? Daj jedno meno z Premier League a ďalšie zo zvyšku sveta.

Hm, to je ťažká otázka, alebo skôr odpoveď. Ja by som chcel z PL asi Dyera a zo zvyšku sveta všelikoho, napr. Falcaa, Soldada a pod., ale nie sú reálni. Možno Llorenteho alebo Reusa.

Naopak, koho by si z Liverpoolu poslal preč?

Poviem nejaké mená, ale nie preto, že by mi boli nesympatickí, ale preto, že si myslím, že v LFC nemajú budúcnosť, alebo neprinášajú do mužstva takú pridanú hodnotu, aby ho posunuli vyššie. Takže: Coates, Flanagan, J. Cole, Downing plus hráči, ktorí sú na hosťovaní (Spearing, A. Carroll). Uvidíme, ako sa uchytí po zranení Lucas. Naopak, veľkú šancu nedávam Borinimu.

A zabudol som na Şahina. Keďže na DM je Lucas a v zálohe Allen aj Henderson, nemyslím si, že si ho necháme. Myslím to, že ak by v zálohe nehral Lucas, môžu tam hrať Hendo alebo Allen.

Pre mňa je nepochopiteľné, že Rodgers stavia Şahina na AM, pričom, sám sa vyjadril, že v doterajšej kariére hral nižšie. Tzv. dispečera. Premier League je rýchlejšia a fyzickejšia, ale ako si má Turek na ňu zvyknúť, keď jednak nenastupuje na svojom poste a jednak si musí zvykať aj na nový post. Výmena postov Gerrard – Şahin sa pritom viackrát pýtala. Ja som sa v lete po tom, ako Nuri prišiel veľmi potešil, lebo LFC roky chýbal hráč, ktorý má skvelú techniku, výborné futbalové myslenie a je klasický tvorca hry, ktorý sa navyše vie aj položiť na zadok, keď je treba. Byť na mne, som za to, aby Şahin zostal.

Tak ako som už povedal. Skôr nie ako áno. Rodgers tú výmenu neurobí. A mám pocit, že ani to, čo hovoríš, teda rýchlosť a tvrdosť Şahinovi veľmi nevyhovuje. Celkovo je mi ale záhadou, načo sa kupujú hráči, ktorí po príchode hneď hrajú na inom poste ako na tom, kde hrali vtedy, keď sme si ich vyhliadli a teda sa nám asi na tom počte páčili. Pre mňa nepochopiteľné. A Şahin nie je jediný príklad, stačí spomenúť Henderson ako hrával za Dalglisha napravo.

Teraz mimo postov hrajú aj Downing, Wisdom, sem tam Shelvey, či v U21 kanonier Morgan. Pri mladých hráčoch to tréner áčka Marsh vysvetlil tak, že na kraji akejkoľvek rady nie je na mladíkovi toľko zodpovednosti. Ale prečo sa mimo posty stavajú aj hráči, ktorí už majú istú reputáciu, to tuší snáď len realizačný tím.

Myslím, že ani ten :).

:))

Tvoja ideálna 11-ka z zložená z hráčov odkedy sleduješ LFC vyzerá ako?

Mám biednu pamäť, ale skúsim. A možno nebudú všetci presne na tých postoch ako by mali byť: Clemence – Finnan, Carragher, Hyypiä, Nicol – Hamann, Gerrard, Souness – Barnes, Torres, Suárez. (Pokojne by som ale do tej zostavy mohol dať aj Dalglisha, Rusha alebo Fowlera).

Dik za rozhovor.

Aj ja ďakujem.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply