We like: Z LFC pôjde strach, myslí si šéfredaktor pl.cz

Pokračujeme. Tentoraz na otázky rubriky „We like“ odpovedal v česko slovenskom PL fans priestore dosť známy chlapík.


Dostal premierleague.cz spod hroznej nálepky, ktorú mu pred časom prisúdili predošlí „šéfredaktori“ a dokonca až do roviny, kedy som začal s týmto pôvodne dosť nesympatickým portálom reálne počítať. Aktuálne máme s pl.cz fajn spoluprácu a to aj napriek tomu, že od chlapíka veľavravného nicku Cottager sa môžeme dozvedieť, že napr. celkom praje mancs, resp. ich hráčov považuje za sympaťákov.

Takým je pre neho aj Hodgson, ktorý prišiel do LFC práve z Fulhamu, a ak by mal z kádra „chalupárov“ pre náš tím ešte niekoho odporučiť, bol by to Američan Dempsey.

Známy fanúšikovský portál o najvyššej anglickej súťaži premierleague.cz sa pred pár mesiacmi hlavne tvojím nástupom vybral úplne inou cestou ako tomu bolo dovtedy. Z bulváru a tendenčného webu je razom miesto, kde sa dá aj čo to vkusné prečítať. Prečo si sa vybral práve týmto smerom, veď špekulácie, výmysly a prvoplánovosť by istotne pritiahli o dosť viac čitateľov?

Tak za prvné, návštěvnost je hezká, ale u mě nikdy nebyla hlavním faktorem úspěchu. Tím jsou diskuze, které pořád trochu pokulhávají, ale už se to pomalu vrací do dávné doby. A za druhé, vždycky jsem chtěl nazpět přitáhnout tradiční české a slovenské fandy, nežli mladé lidi toužících po zprávám jen z big four. I tak si myslím, že nebýt lenivého webmastera, pomalého webu, chodí na pl.cz daleko víc čtenářů než třeba na bulvární premiership. Bohužel máme brzdy, které my redaktoři neovlivníme. No a za třetí není to jen má zásluha, ale třeba i kritiků, kteří mě touto cestou trochu postrčili a kteří web zároveň podporují. Třeba i vy fanoušci z lfcway.com.

Si fanda Fulhamu a tak veľmi dobre vieš, čo je vlastne Roy Hodgson zač. Pomôže LFC, alebo sa majú priaznivci The Reds báť, že na highlight svojej kariéry nebudú stačiť ani jeho vyše 30-ročné trénerské skúsenosti?

Budu upřímný. Psal jsem i říkal jsem fanouškům Liverpoolu na srazu, že Hodgson není tím pravým, že se fanouškům nebude líbit jeho styl. Že by byl ideální Dalglish. Postupem času měním názor. Hodgsonovi hodně věřím. Letos to ještě nebude jeho Liverpoolu, ale za rok za dva půjde od Reds strach. Umí si získat respekt hráčů, je oblíbený všude. Skvělá volba vedení. Jsem i rád, že konečně tým z velké čtyřky vede Angličan, kor tak slavný klub jako Liverpool.

Hodgson dostal The Cottagers až do finále Európskej ligy 2009/10. Eufóriu však nahradilo sklamanie a 62-ročný manažér sa pobral za príležitosťou do Liverpoolu, čo mu vyčítal aj majiteľ Al-Fayed. Pozná vôbec Roy niečo ako slovo lojálnosť, veď priemerná dĺžka jeho pôsobenia na jednom mieste hovorí o dvoch rokoch?

To je spíš otázka pro Roye 🙂 Přiznám se, že do detailů jeho kariéru a rozhodnutí neznám. Co vím, je, že odcházel snad pokaždé ze tří důvodů (co je ryzí pravdou, to se neví): buď přišla lepší nabídka jako nyní, odešel kvůli špatný finanční situaci a nebo v klubu něco postrádal. Myslím, že kvůli tomu, že cestoval po celé v Evropě, řídil tolik klubů. Pokud by byl jen v Anglii, takového čísla by nedosáhl. I když paradoxně ho snad vykopli jen Rovers a to dost nepochopitelně. Osobně mu odchod nevytýkám, jsem naopak rád, že Fulham vyslal na Anfield svého manažera. U nás na Cottage je vždy každý nahraditelný 🙂

Pre mnohých sa nástupom Angličana do funkcie manažéra stal Liverpool razom sympatickejší, ako tomu bolo doteraz. Je známe, že The Reds viedol domáci kouč naposledy pred 12 rokmi. Čím to, že zrazu tie sympatie? Nie je prostoduché a možno aj hlúpe pozerať sa na anglického manažéra inak, ako na zahraničného? Navyše keď aj Hodgson hrá Benítezov obľúbený systém na jedného útočníka?

Tak já odpovím zcela upřímně – já se na ty pasy jednoduše dívám. Anglický fotbal je anglický a vždycky budu radši, když dostane šanci někdo z domácích řad. Cizinec musí přinést něco navíc. Benitez těžil pouze z práce Houlliera, nic nepřinesl, Ramos nebo Santini přinesli maximálně smích pro rivali Spurs… Anglický manažer dává větší naději. I s rozestavením na jednoho hrota se dá hrát pěkný fotbal, je k tomu jsou potřeba hráči a manažer, co s tímto systémem umí hrát. Až Hodgson získá pár svých hráčů, bude hra o něčem jiném. Krom toho třeba systém změní, prozatím nemá příliš jiných možností.

Z času na čas sa debatuje o tom, že by si rezervné tímy zaslúžili aj viac, ako 25 zápasov za sezónu. Myšlienka zaradiť ich do nižších anglických, škótskych súťaží, resp. medzi prvoligistov Írska, Sev. Írska či Walesu sa mi zdá celkom fajn. Navyše, keď LFC už dekádu nevyprodukoval pre seniorský tím poriadneho hráča. Aký je tvoj pohľad?

Tak ono to pro nynější mladíky je o to těžší, že přichází vlna cizinců. Hráči vychovaný kluby z Premier League končí po pár hostovačkách stejně v rukou klubů z nižších soutěží a až pak se postupně mohou probít do Premier League. Dát dneska šanci mladíkovi, to už musí být supertalent. S těmi rezervami bych určitě nebyl proti, i když dneska už několik klubů sáhl k tomu, že své rezervy definitivně zrušili. Na druhou stranu, doteď rezervní hráči mohou hrát proti těm nejlepším v PL, kteří se vracejí třeba po zranění. Myslím, že ve výchově mladých hráčů by jiná pravidla pomohla více.

Premierleague.cz má s lfcway.com užšiu spoluprácu. Aký je tvoj pohľad na náš úzko štylizovaný web, ktorý odmieta akékoľvek špekulácie?

Tak v prvé řadě poděkuju za spolupráci, jste jedni z mála, kdy tu spolupráci opravdu můžu nazvat spoluprací a ne pouhou výměnou bannerů. Web bez spekulací určitě vítám, je dobře, že je tu pořád nějaký projekt, který nejde po proudu. O spekulacích se přeci můžeme bavit v diskuzích a ne články obelhávat méně inteligentní lidi, kteří nedokáží oddělit pravdu od lži.

Ak by si nefandil Fulhamu, dostal by tvoj hlas Liverpool?

Liverpool je velký klub s nádherným stadionem, na který se chci co nejdříve vydat. Ale srdce ne. Za prvné tehdy, když jsem začínal sledovat PL, klub vedl Houllier, který mě dvakrát neoslnil. Šmícer, Berger, Murphy, Owen, všechny tyhle hráče jsem měl rád, ale nechápal jsem jeho nákupy alá Le Tallec (jestli se to píše, už ani nevím) a podobně. Toho jsem nebyl fanoušek, takže jsem Reds popravdě nikdy nějak zvlášť nepřál. Kdybych nefandil Fulhamu, jsem fandou někoho menšího – dřív jsem měl hrozně rád Manchester City (od toho bych se ale teď už odřekl) nebo Newcastle pod Bobbym Robsonem.

Ako vnímaš z pohľadu nezainteresovaného fanúšika rivalitu LFC vs mancs?

Každou rivalitu mám rád a zvlášť tuhle si užívám. Zápasy mezi Liverpoolem s United nikdy nemůžu minout. Jen se obávám, že tím příchodem cizinců se rivalita na hřišti pomalu vytrácí, respektive už není taková. Přece jen takový Gary Neville nebo Steven Gerrard to berou trochu jinak než Nani nebo Babel. Bez provokací, červených karet a šarvátek není nikdy derby to pravé. Letos poprvé budu přát vašemu celku.

Čo je horšie mancs ako šíritelia komercionalizácie v britskom športe, Abramovič v Chelsea, Arabi v Man City, šialený Real Madrid, či trebárs LFC, ktorému sa veľmi ľahko môže stať, že pôjde práve touto cestou?

Co je horší, to nevím. Co vím, je, že vy fanoušci Liverpoolu řeknete United. Já sleduji PL nějakých třináct let, dřív jsem podobné věci nevnímal. A z čtení historie si pocity a emoce nevytvořím. Proto nenávist k Chelski nebo k Man City je velká, kdežto s United sympatizuji – zažil jsem to pěkné, sympatiční hráči, skvělý fotbal. Kdybych zažil a vnímal tehdejší politiku United, mluvím samozřejmě jinak. Co se týče Reds, doufám, že k nějakým extrémům nedojde. Bohatí majitelé jsou už v každém klubu potřeba, ale dávat někomu průměrnému 200 tisíc na plat, koupit Milnera za 20m liber s výměnou Irelanda, za to bych dával rány bičem. Ale viníkem je samotný anglický fotbal, který tohle dovolil. Když má někdo volné ruce, pro úspěchy udělá vše. Premier League i Scudemore jsou však nenažraní a tady vidím hlavní problém.

Čo ti na LFC najviac vadí, naopak, aká vlastnosť sa ti páči najviac?

Vadí? No Lucas, Babel, Aurélio… Jsem si jist, že by i 18letí mladíci z akademie zahráli líp. Ale to už je práce Beniteze. Nejvíc samozřejmě historie, stadion a fans. A teď nová éra Reds.

O priaznivcoch The Reds sa desaťročia hovorí, že sú najlepšími na svete. Atmosféra na Anfielde však už v posledných rokoch nie je až taká strhujúca. V sezóne 2009/10 bolo dokonca až na trápne oslavné popevky exmanažéra Beníteza od pravoverných fanúšikov, veľakrát až príliš ticho. Platí teda ešte stále tento pohľad, alebo je to už len živený mýtus?

Tak v Anglii je hlavně problém, že se zakázalo stát. Byl jsem doposud jen na Cottage, ale co říkal například Everton1878, tak na Goodisonu se člověk nemohl ani stoupnout. Ihned pořadatelská služba zasahovala s tím, že se má sedět. Je to nesmysl. Hovořilo se několikrát, že se zase zavedou tribuny na stání, ale to musí schválit politici. A ti se prý k tomu příliš nemají, jen menšina. Krom toho se na stadion dostává stále více fandů z Evropy, tím myslím spíš takové ty turisty. To také atmosféře nepomůže. Vyloženě Anfield posoudit nemůžu. Ono je také něco jiného sedět na stadionu a něco jiného poslouchat fandy z reproduktorů doma, které jsou závislé na postavení mikrofonů na stadionu.

Ku komu zo súčasných hráčov The Reds chováš rešpekt?

Gerrard – s Rooneym jasně nejlepší angličtí hráči. Mám rád věrné hráče, takže samozřejmě i Carragher. Respektuji i Reinu a Kuyta.

A kto ťa oslovil v minulosti? Ktorá legenda?

Tak v mých 23 letech jsem samozřejmě moc fotbalistů nezažil, byť mám rád historii a anglický fotbal rád studuju. Z těch co jsem zažil tak samozřejmě Sami Hyypia, nechápu jeho odchod. McManaman, Fowler a třeba i Riise. V podstatě ti, které byste zmínili i vy sami. Z těch dávných legend samozřejmě Dalglish, Rush, no a nenechám dopustit na Keegana 🙂

Ak by si mohol, koho by si The Reds z Fulhamu odporučil?

Najít někoho, kdo byl měl na Liverpool, jde těžko. Je tu jen jeden hráč – Clint Dempsey. Ale toho nedoporučuju, leda za 15m liber :-)))

Komu praješ v tejto sezóne PL titul? Naopak, koho by si rád videl o súťaž nižšie?

Vždycky jsem přál United – Chelski přát nelze, Arsenalu bych přál leda ve francouzské lize a ne té anglické. No a Liverpoolu s Benitezem nebo Houllierem? Nikoliv 🙂 Teď se karty obrací – přeji Liverpoolu, ale letos je šance velmi malá. Nikdo další na to nemá. A sestup? Wigan, Bolton a pak už to nikomu nepřeji. Leda Arsenalu, Chelski a Man City, ale realita je jiná.

Futbal je jeden veľký biznis a tak sa čoraz častejšie hovorí o zavedení platového stropu. Zatiaľ sú to len úvahy, ktorým treba reálnejšej podpory. Jasné, že my fans o tom nerozhodujeme, ale čo ty, si za?

Rozhodně pro. Ještě donedávna jsem byl pro všechny možné regulace, teď mám jiné názory, ale pro platové stropy jsem určitě. Ani nemusí být tak přísné, ale jak jsem psal, dávat průměrnému hráči 200 tisíc liber, mi nepřijde normální. Na druhou stranu, i přísná pravidla by byla fajn. Jak David Conn zveřejnil, jen čtyři kluby v PL skončili v kladných číslech. To je výsměch. Ale mám své ideje, jak omezit z části tento byznys. Vrátit však krásu dřívějších let, to je už utopije. I kvůli nám fanouškům.

Aký máš pohľad na tých hráčov, čo si počas zápasov pomáhajú filmovaním? V každom tíme sa niekto taký (či viacerí takí) nájde. Mali by byť za takéto herecké trápnosti vyššie postihy? Alebo aspoň nejaké, keďže teraz až na žlté karty, ktoré v podstate nič neriešia, nie sú?

Vždycky jsem říkal, že jednozačně. Rozhodčí nevidí vše, nechápu problém, proč by někdo nemohl být dodatečně potrestán. Že by se tím rozhodčím ubližovalo? Nesmysl. Simulace, tři zápasy, tečka. Samozřejmě není lehké určit, co je simulace a co není, ale ty evidentní by se měli trestat tvrdě.

V minulej sezóne bol za niečo takéto médiami aj odborníkmi kritizovaný práve mladý útočník LFC Ngog. Prečo si ale kompetentní skôr nevyberú známejšie meno?

Vždycky si média vyberou obětního beránka, byl to třeba i Eduardo. Není to možná férové, ale lepší něco než nic. Každá zpráva o unfair play je dobrá. On si to ten hráč pak rozmyslí, protože je u veřejnosti za blbečka. Pro Ngoga to byla určitě nepříjemná zkušenost, ale do budoucna přínosná. Zatím se ničím neprohřešil, leda že by mě to mihlo 🙂

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply