We like: Z Liverpoolu si najviac vážim Gerrarda

Tento krát som vyspovedal Cottagera, bývalého šéfredaktora PL.CZ, chlapíka, ktorý má prehľad o Anglickom futbale od PL až po dedinské súťaže. Príjemné čítanie.


Už podľa nicku je jasné komu fandíš, ale ako si sa k Fulhamu dostal? Veď sú tu oveľa slávnejšie a úspešnejšie kluby…

Tuhle otázku jsem očekával, padá vlastně pořád – na srazech, při všech rozhovorech atd. Spíš řeknu, že koho to zajímá, může si přečíst mou fanouškovskou kariéru. Tu bych sice mírně upravil, něco jsem zapomněl dodat, ale podstatné tam je. Jen řeknu, že vše vlastně začalo při postupu Fulhamu do Premier League, kdy jsem si o nich přečetl pár článků. Hlavně v Pro Footballe jeden Anglán o něm napsal pěkný článek. Asi to byl fanoušek Cottagers, protože tam pěl ódy.

Asi preto, že predsa len fanúšikov Cottagers v našich končinách nie je príliš veľa a priznám sa, že okrem teba nepoznám žiadneho…Poznám ťa, ako bývalého šéfredaktora premierleague.cz, z ktorého si urobil veľmi dobrý web. Určite si naň patrične hrdý aj napriek miernemu úpadku diskusie v poslednej dobe…

Jsem určitě hrdý, byť zároveň smutný, že z takového velkého potenciálu se nedokáže vyždímat ještě více. Diskuze jsou dnes všude špatné, zvlášť když se na jednom místě střetávají fandové rivalských týmů a vládnou pozápasové emoce. Pořád jsou na jiných místech ještě horší příspěvky. Možná to přeháníme tou kritikou, bylo to tak i v minulosti. Co mě vlastně jen štve, jsou hateři, kteří nic jiného než nadávaní na druhé neumějí. Ale je to na dlouhou debatu tohle. Jen bych rád dodal, že je tam pořád více uživatelů, kteří přinášejí zajímavé názory i postřehy, než těch internetových hrdinů v pubertálním věku.

No haterov sa nájde dosť na každom fanúšikovskom webe. Určite najviac pretriasanou a nenávidenou osobou na premierleague.cz a možno aj na iných weboch je Luis Suárez, ktorému by mnohí najradšej pripísali na triko aj globálne otepľovanie…

To ano, ale to bývalo i u Cristiana Ronalda, to samé platí pro Joeyho Bartona a dalších neoblíbených fotbalistů. Každý fotbalista si vytváří svou pověst a Suárez má zaslouženě nálepku takovou, jakou má. Pokud by to byl férový hráč, nemluví se o něm ve zlém.

Na tému Suárez sa treba pozerať aj optikou fanúšika LFC. Najlepší hráč tímu, čo ako kontroverzný, na každom štadióne okrem Anfieldu sa naňho bučí, označujú ho za rasistu a pod. Načal som rasizmus, myslíš, že je to až taký problém v PL? Osobne mám pocit, že sa skôr používa ako zástierka iných neduhov, ktoré táto súťaž v posledných rokoch má.

Rasista Suárez není, to ví každý, ale vznikají na tohle téma jednoduše pěkný vtípky. Stejně jako u Terryho. Nesmí se to brát až tak vážně. Jako zástěrka ne, ale je jasné, že se to až příliš řeší. Teď to samé u Spurs, což je kapitola sama pro sebe. Je to smutné. Na druhou stranu člověk se musí vžít do situace druhých. Jestli jsi si někdy četl komentáře bývalých černých hráčů, jak to dříve bývalo, tak je to občas drsné. Je jasné, že je tohle téma pro ně citlivé. Ale jak říkám, příliš se to přehání. Na druhou stranu FA už řadu let proti rasismu bojuje, je to jeho motto, kterého se drží. Je to opět na dlouhé povídání, těžce se to dá shrnout do jedné odpovědi.

Aby si ma pochopil, ja som proti rasizmu, ale pripadá mi to ako hon na čarodejnice a som názoru, čo sa stane na ihrisku nech tam aj zostane. Skôr som mal na mysli neprimerané tresty pre Suáreza či Terryho, ktorého dokonca oslobodil súdny dvor….A najnovšie sa objavil škandál s Clattenburgom po zápase Chelsea – Manchester United. Neviem si predstaviť, že to je možné, ale pripusťme, že hráči Chelsea majú pravdu. Bude to pre Marka koniec kariéry, alebo aký výsledok očakávaš?

Ale tresty padly i v minulosti, viz mé komentáře z dřívějška na pl.cz. Jen se na ně z nějakého důvodu zapomíná. Nakonec aby trest mohl padnout, musí se najít někdo, kdo tuhle neřest nahlásí. Teď to byl Evra, respektive A. Ferdinand.

Na tohle měl skvělé názory Villan, jeden z nejchytřejších a nejinteligentnějších fanoušků u nás, co jsem mohl poznat. Navíc neskutečný expert na anglický fotbal. Ale tím nechci říct, že to je správné. Koneckonců, rád vše okomentuji, ale tématu rasismus jsem se raději vyhýbal. Mám pochopení pro obě strany.

Co se týče Clattenburga, nakonec se, jak to vypadá, nejspíš ukazuje, že nic takového nepadlo a že šlo spíše o nedorozumění. Popravdě ani moc nevěřím, že by to tenhle arbitr řekl, když sám ví, že ho to může stát konec. Pokud by se ale ukázalo, že ty slova opravdu vyřkl, musí to být zákonitě jeho konec. Což by byla škoda, je to výborný rozhodčí.

Dostali sme sa k rozhodcom. Nebudem tu poukazovať na nespočetné množstvo chýb, ktorých sa dopúšťajú, a ktoré môže zminimalizovať jedine video. Myslíš, že v dohľadnej dobe sa ho dočkáme? Ja som skeptický, možno budem konšpiratívny, ale video by nepomohlo silným, ale tým menším a slabším, pretože väčšina chýb sa deje v prospech tých bohatších…

Já jsem pro něho už pěkně dlouho. Líbí se mi například varianta, kterou jsem viděl na Olympiádě u pozemního hokeje. Týmy si můžou o video říct jednou za poločas. Určitě by to rozhodčím pomohlo. Ti jsou pod až komicky velkým tlakem, že bez pomoci to jednoduše už nejde. Nechápu, v čem je stále problém. Jsem také spíše pesimista. Až někdy na to doplatí Francie, třeba se toho dočkáme.

Prejdeme k ďalším témam. Aký je tvoj názor na politiku klubov ako Chelsea či Manchester City?

Chelsea teď oznámila zisky za minulou sezonu, bravo! Sice jen něco málo přes 1m liber, ale v zelených číslech bývá v PL jen 4-5 klubů. A kdo by to čekal zrovna u Chelsea? Jsem samozřejmě toho kritikem. Nelíbí se mi, kam až platy hráčů jdou. Určitě jsem pro platové stropy. Přestupní částky neřeším, to je problém každého klubu. Navíc těmi alespoň zásobují chudší kluby. Ovšem vysoké platy ničí konkurencischopnost a zdravost fotbalu obecně. už se to začíná řešit, ale jsem spíše zastánce tvrdého stropu než to, co se plánuje. Čili že kluby mohou dát na platy jen určité procento svého obratu. Ale je to krok kupředu.

Niečo na štýl amerických súťaží? A čo Financial Fair Play? Veríš tomuto projektu, o ktorom Platini tak rád rozpráva?

Popravdě já sleduji jen anglický fotbal, od PL po pralesní ligy, a v téhle bublině žiji, takže co se děje v amerických soutěží, to pořádně ani nevím 🙂 FFP je nedokonalý projekt. Má pořád hodně nedostatků, byť jsem za každý krok rád. Ale asi se to lidem líbí, když to zavedla i Football League. Zda to bude fungovat, uvidíme, ale podle mých propočtů to zvládnout Man City nemůže. Pokud ano, tak je o ničem, neboť se půjde dát obcházet. Viz kroky Citizens při hledání sponzorů…
Bundesliga je skvělá soutěž, co se týče pravidel a zdravosti. Nebe a dudy od prohnilé Premier League. Je hodně variant, jak tenhle problém vyřešit, ale musíme si taky říct – chceme to opravdu? Chceme omezit například trpaslíkům z páté ligy, aby je někdo zafinancoval a mohl je dotáhnout třeba o nějakou ligu výš? Je to taky na dlouho debatu. Já bych celkově investování nezakazoval, jsem jen pro zavedení platových stropů. To by mě ke spokojenosti stačilo. A samozřejmě bych bojoval stejně jako Blackpool proti agentům, to je jedna velká mafie…Musím súhlasiť, FFP je nedokonalé, a možno sa dožijeme, že aj WC na štadiónoch budú mať názov sponzora :(. Rozhodne si myslím, že PL by sa mala vybrať cestou Bundesligy, kde nemôže mať majoritný akcionár nadpolovičnú väčšinu a tresty za finančné prešľapy sú tvrdé.

Nemyslím, že je smerom do budúcnosti dobré, čo sa deje v zmieňovaných kluboch. Predstavme si situáciu – šejkov to prestane baviť a čo bude s klubom? Kto si zoberie na plecia záväzky, ktoré nie je čím kryť? Možno to vyrieši predaj hráčov a možno nie. Čo potom?

Záleží jaký majitel. Abramovič všechny výdaje vzal na sebe, kdežto jiní chtějí peníze zpátky, nebo alespoň část. Nebo dávají klubům alespoň bezúroční půjčky. Teď to samozřejmě už moc nepůjde. Ale je to samozřejmě riziko.

Těžko říct, jak to dopadne u Citizens. Nic se s tím udělat nedá, PL a FL sice zavedli přísná pravidla pro nové majitele, ale nikdo nemůže zaručit, že klub nezruinují. Proto se mi líbí vidina toho, že by kluby vlastnili fanoušci, respektive oni by rozhodovali o podobných klíčových věcech, neboť jsou to ti, kteří kluby podporují a vědí, co je pro klub nejlepší. Fandím těmto projektům, které jsou v nižších soutěží populární v poslední době. Můžeme se jen modlit, že nebude nový Leeds, Portsmouth atd…

Táto téma je nekonečná, prejdime ďalej. Máme za sebou štvrtinu súťaže, ako sa ti zatiaľ pozdáva? Kto ťa najviac prekvapil pozitívne a kto negatívne?

Zatím je brzy na hodnocení. Ti, co začali špatně, se rozjedou později, a ti, co ještě neměli krizi, tak ta na ně čeká v zimě 🙂 Popravdě mě nikdo nějak dvakrát nezaujal, ať už pozitivně nebo negativně. Možná bych vyzdvihl Baggies, ale o jejich síle jsem věděl. Nevěděl jsem proč zrovna je lidé u nás tipovali na sestup, ale to je věc názoru. Možná je holt nemají tolik nasledované. Trochu mě zklamali nováčci. Ne výkonově, ale spíš výsledkově. A jsem rád za zvýšené výkony Canaries, neboť je každý po pár kolech nepochopitelně odepsal.

A čo Fulham? Práve som čítal, že Jol odkazuje fans, aby trofeje nečakali.

Já očekávám pořád ten FA Cup! Na druhou stranu po vítězství v této přenádherné soutěži bych mohl už umřít, protože víc nepotřebuji. U Fulhamu to dře, ale natož že odešli dva top hráči, jsem nadmíru spokojen. Jen mrzí dva góly v pozdní fázi, mohlo být o čtyři bodů více. Takže kdybych měl hodnotit, dal bych známku 2 – mohlo to být lepší, ale také daleko horší. Navíc je taky mnozí dávali na sestup. Teď myslím československé fanoušky. V Anglii ty tipy byly spíše opačné. Ale uvidíme, vždy měl Fulham silné až zimní a jarní měsíce, takže teoreticky je našlápnuto na nejlepší sezonu v historii PL. Ale všichni víme, že krize přijít může na kohokoliv a kdykoliv.

LFC. Klub s ohromnou tradíciou, vernými fans, sa už tretí rok potáca v šedi a priemere. Ako vidíš náš klub Ty, ako nezainteresovaný fanúšik?

Chybí prostě šutér. Škoda odchodu Andyho Carrolla. Sice je, jak je moderní u nás říkat, „anglické kopyto“, ale takového hráče, pokud ho klub umí využít, by chtěl každý. No a samozřejmě je také třeba zapracovat na obraně. Občas se mi zdá, že Liverpool vyšel z nějaké okresní ligy. Ty individuální chyby, kdy záloha nedokáže spolupracovat s obranou, je fakt komická. Ale je to otázka času, kdy se to zlepší. Rodgers je tam chvíli. Letos top čtyřka nevyjde, ale za rok za dva věřím, že budou Reds konkurenceschopnější. Potenciál je tam obrovský. Jinak se na vaší hru samozřejmě rád dívám, je to takové ostrovnější než u jiných celků z popředí.

Všetci veríme, že TOP 4 ešte nie je stratená, len to chce v zime priviesť nejakého šutéra. A hlavne, tá cesta, ktorou sa vydal Rodgers, myslím tie šance pre mladíkov, sa nám v budúcnosti vyplatia. Čo hovoríš na tú tragikomickú ságu okolo Dempseyho? Je v tíme z Craven Cottage niekto, koho by si odporučil na Anfield? A naopak, koho by si chcel z nášho tímu?

Třeba teď se mi líbil názor jednoho anglického fanouška na Gunners. Třeba s ním nesouhlasím, ale třeba má pravdu – a to když tvrdil, že stejně jako Barcelona v 70. letech začala budovat něco, co přineslo úspěchy v 80. a 90. letech, tak Wenger může tvořit to samé. Sice s půstem, ale že to přinese za deset let úspěchy. A to samé třeba platí u Liverpoolu – začíná se stavět na mladých, což může přinést úspěchy v následujících dekádách.

Dempsey samozřejmě zklamal všechny. Ale my fanoušci Fulhamu jsme na to už zvyklí, však stačí zmínit Sahu, Davise, Boa Morteho, Malbranqua atd. Prostě to tak je, fotbal je někdy krutý. Ale já se na to dívám střízlivě – Dempsey za celou dobu nic neudělal Fulhamu špatného, dával góly, byl top hráč a vždy odváděl na hřišti maximum.

Na Cottage ho možná vypískáme, ale nikdo nemůže neříct, že to není novodobá ikona. Bez něho by Fulham možná nebyl tam, kde je. Ale nahradí se, o to se nebojím. Všichni zmínění nahoře se nahradili, byť se vždy říkalo, že to bude zkáza. Nikdy nebyla. Fulham je rodinný klub, jedinec tam neznamená nic. Vždy to tak platilo a vždy to tak platit doufám bude.

Koho bych vám doporučil? Vám chybí šutér, to chybí trochu i Fulhamu od odchodu Zamory. Asi by se u vás nikdo nechytil, jen Hangeland s legendárním Hughesem tvoří top dvojici, ale stopery špatné nemáte. Možná do budoucna Freie, ten je velkým příslibem. A z vašeho týmu? Už nemáte Spearinga, tak nevím :-))) Andy Carroll, Gerrard a možná Allen.

Zákerná otázka. Derby LFC vs Man. UTD, komu praješ? Nezabudni, že píšeš na web LFC:)

Takhle odpovědět nemůžu. Až při zápase si mě některý z těchto týmů získá. Dřív jsem samozřejmě přál United, protože Reds pod Benízetem nebo Houllierem nešlo vystát. Ale teď se mi Reds líbí a sympatizuji s nimi. Nakonec já většinou přeji slabším a outsiderům, takže letos jsem přál o něco více vám :-)):)

V dohľadnej dobe budeš nútený fandiť Utd:) Ktorého hráča LFC si najviac vážiš a prečo?

Gerrarda samozřejmě. I on má nějaké nešváry, ale kdo je nemá? Jinak je to profík, navíc výtečný hráč. Škoda jen, že svou formu ztratil. Cením si ho i z důvodu, že mezi lenivými hráči Albionu byl vždycky jeden z mála, kdo to odřel. U mě je to po Scholesovi druhý nejlepší hráč v historii PL, kterého jsem mohl vidět.

A zase zle, Stevie je No.1:) A čo manažéri? Máš svojho favorita?

Myslíš v Premier League?

Jasne, poznáš aj iných? Lebo ja moc nie:)

Ano, třeba ty z Football League :-)) Tak já popravdě už nehraji to, kdo je jak sympatický, v tomhle už jsem střízlivější. Ale pokud bych teda musel zmínít, tak třeba Lamberta, byť jede trochu na sebe, stejně jako Sparky, kterého nešlo nemilovat, ale v poslední době dost klesnul… Mám trochu slabost také pro Pardewa a nejen z důvodu, že je jeho snem trénovat Fulham, ale hlavně za jeho práci v minulosti, kterou zvládal dobře, ale hateři viděli jen to špatné. A nebo Adkinse, který dělal zázraky ve Scunthorpe a jehož životní příběh se mi líbí. Ale i on má nějaké ty mouchy. Ale pokud bych musel říct jedničku, tak je to Moyes.

So škrípajúcimi zubami, ale musím súhlasiť:) Skús Tvoju vysnenú jedenástku PL.

Uff, to je těžké. Já ji snad už psal jednou do blogu, tak schválně zkusím z hlavy teď a podívám se, jestli je té, co jsem dělal asi před čtyřmi pěti lety, podobná…

Friedel – G. Neville, Primus, Aaron Hughes, Bocanegra – Ljungberg, Gerrard (Okocha), Scholes, Speed, Robert – McBride (Shearer).

Hrají v tom hodně roli sympatie samozřejmě, klidně ti můžu říct tu opravdu nejlepší.

Na záver minikvíz. LFC alebo Everton? Barcelona alebo Dortmund? Messi alebo Ronaldo? Fergusson alebo Wenger?

Everton, Dortmund, ani jednoho bych ani do Fulhamu nechtěl, ale pokud bych měl pistoli u hlavy, tak Ronalda na lavičku pro marketingové účely… Ferguson.

Díky za Tvoje postrehy a čas. Verím, že sa stretneme na zraze, lebo ako hovorí Lineker, futbal hrajú jedenásti proti jedenástim a na konci vždy víťazia fans LFC:)

Trochu jsi ten slavný citát pokazil, ale když je to na ten váš web… :-)))) Není za co, měj se fajn a případně na srazu určitě. Tam nikdy nechybím a nikdy ani chybět nebudu!

Čau, dúfam, že to nebude také zložité ako s tým Ivom.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply