We like: Zanevrieť na LFC je ľahké, vytrvať zasa dosť ťažké

Po dlhšej odmlke je tu ďalší diel We like. Spolu s ním zamierime do Poľska, aby na moje otázky odpovedal zaujímavý chlapík s aktuálne iným pohľadom na svet. Možno sa inšpirujete. 🙂


Jacek Novak je pravidelný účastník zrazov poľských fans LFC. Spoznali sme na jednej internetovej diskusii, kde zhruba pred pol rokom vehementne bránil nákupnú politiku po nástupe Fenway Sports Group.

32-ročný stavebný inžinier žijúci v Katowiciach je aj hrdým otcom 3-týždňového synčeka Roberta. „Samozrejme, že som ho obliekol do liverpoolskeho,“ prejavuje svoju náklonnosť k The Reds.

Tak v prvom rade veľká gratulácia k narodeniu syna…

Dík. Absolútne mi to zmenilo pohľad na svet, pocity. Až tak, že som to nečakal.

Takže, ďalší fanda v početnej liverpoolskej rodine…

Urobím preto všetko :))

Ako je to s tebou teraz? Predpokladám, že všetok voľný čas venuješ rodine, synčekovi…

Tak to áno, manželka mala našťastie ľahký pôrod, všetko šlo bez komplikácií, ale snažím sa jej to teraz urobiť čo najľahšie, však 9 mesiacov nosila tohto nášho futbalistu pod srdcom. Ak si ale narážal na to, že či mám čas na Liverpool, tak ten si nájdem vždy. Aj keď sa mi samozrejme stalo, že som zápasy nevidel celé. Ako hovorím, narodenie Roberta mi zmenilo pohľad na svet a samozrejme aj priority.

Pred pár mesiacmi sme sa spoznali na jednom z liverpoolskych fór. Vtedy ma zaujala tvoja vehementná obrana tzv. novej FSG éry. Stále si myslíš, že je správna, že opäť budeme úspešní?

A prečo by som si to nemal myslieť?

Napr. preto, že výsledky a výkony pripomínajú v poslednej dobe skôr roky Beníteza či Hodgsona…

Teraz je taká všeobecná nevôľa fans. Tiež som častokrát otrávený, ale v posledných dňoch ma necháva chladným pohľad na manželku a synčeka. Keď si predstavím, ako som prežíval každý jeden neúspech, ako som s kamarátmi v pube či doma pred telkou alebo pred monitorom kričal pri zahodenej šanci, či chybe, tak si teraz prídem ako iný človek.

Ale odpoveď je nie. Súčasný Liverpool mi ten spred návratu Dalglisha na manažérsku stoličku nepripomína.

Štatistiky, herný prejav, psychická „deka“, nechuť premôcť sa a zabojovať o lepší výsledok ale tvoje slová vyvracajú…

Je to relatívne. Lebo ľudia, zdá sa, už zabudli na to, že za Beníteza a Hodgsona, či ešte v dávnejšej minulosti za Houlliera či ešte predtým za Sounessa to bolo rozhodne horšie. Stále neviem pochopiť jednu vec. Ako su fanúšikovia môžu myslieť, že sa dá s, v podstate, novým tímom urobiť za rok nejaký zázrak.

Tiež ma hnevajú chyby, zaváhania s outsidermi a všetko to negatívne, o čom sa každý dookola baví a analyzuje to, ale som trpezlivý. Pohľad na synčeka ma takým robí, robí ma pokojnejším a viac ako inokedy predtým si práve v tomto období hovorím, že predsa nejde o život.

Chceš tým povedať, že by si fans LFC mali narobiť deti a potom bude ich pohľad na situáciu iný, priaznivejší? :))

Jasné, ako inak. :))) Chcem v prvom rade povedať, že by bolo od fans fér, keby dali Dalglishovi s Clarkom aspoň toľko isto času, čo dostali Houllier a Benítez.

Len či mu ho dá FSG…

Na to nemám odpoveď. Majitelia sú v prvom rade obchodníci a po vyše 100-miliónovej (v librách) investícii do tímu sa skôr zdá, že tím na tom nie je dobre. Máme však po pár rokoch konečne novú trofej vo vitríne, hráme ešte v FA Cupe. Tá sezóna nemusí byť zase až taká zlá.

Mám podobný názor, ale výsledky a hlavne prístup k zápasovým povinnostiam niektorých hráčov, je slušne povedané, zlý. Veľmi to flákajú…

Skúsme tento rok po tom, ako FSG kúpila LFC, brať ako rozbehový.

Takto by som skôr apeloval na masy nespokojných fans. Tá fráza s dávaním novému tímu a Kennymu čas ale pôsobí až veľmi otrepane…

Nevadí. Fans majú rôzne názory, ale veľká väčšina sa zhodne v jednom – chce okamžite úspech. Škoda ale, že si neuvedomujú, že to nejde. A vlastne čiastočne ide, veď máme Ligový pohár.

Čo nie je ale zase až taký veľký úspech…

Tím to potreboval, klub to potreboval. Ukázalo sa, že Dalglish a Clarke majú v tej neoblomnej viere v tím, v hráčov, ktorých nasadzujú, pravdu. Možno sa zdá, že len čiastočnú, lebo Carling Cup sa zase až tak neberie, ale z psychologického hľadiska je to pre klub ako taký veľmi dôležité.

V Premier League je to ale riadna bieda. Ťažko sa masám fans vysvetľuje, že tu je daná cesta a treba byť pri kráčaní po nej trpezlivým…

Tak to už býva. Teraz mi rýchlo nenapadne, ale myslím, že ani Mancini v Manchestri City nehral hneď o titul.

Ferguson mal v mancs pomalý rozbeh kariéry. Veľmi úspešnej kariéry…

No vidíš, to je ďalší dobrý príklad.

Aká je teda v tomto neľahkom období tvoja rada tým zástupom nespokojných?

Známy výrok o tom, že keď za LFC nestojíte v dobe, kedy sa nedarí, nemali by ste ani keď sa darí. Viem, že teraz je jednoduchšie vypnúť telku v 70. minúte, lebo tím objektívne nič nehrá, ale ja by som poradil vytrvať. Včera (v sobotu 24.3.) som mal napríklad aj napriek prehre s Wiganom radosť. Zo šance pre Flanagana aj Sterlinga. A to, ako pekne ho Anfield privítal. Nechcem byť príliš zasnený, ale snažím sa veriť, že mladé talenty naozaj šancu dostanú.

To ťa ale robí poriadnym snílkom :))

Nevadí. Ja som na klub nezanevrel, lebo ho sledujem už dlhšie a boli aj doby, kedy na tom bol ešte horšie. Ja určite vytrvám a pár verných tiež.

Musím už teraz ísť, to vieš, povinnosti. Príjemné povinnosti volajú.

Vďaka za rozhovor a nech je rodina zdravá. A Liverpool sa konečne zobudí...

Presne tak 🙂

rozhovor bol po dohovore s Jacekom upravený pre webovú podobu

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply