West Ham demonstroval skutečnou důležitost Coutinha. Chybí víc, než se zdá

Jak je důležité míti Coutinha se opět jednou naplno ukázalo. Nechci spekulovat nad „co by, kdyby….“, avšak na několik fragmentů zápasu s WHU poukázat musím.

Střelba ze střední vzdálenosti

Za celý zápas se v týmu až s výjimkou povedené střely Jordana Hendersona nenašel nikdo, kdo by vyzkoušel Randolpha ze střední vzdálenosti. Právě to je aspekt hry, který na Coutinhovi tolik milujeme, ale občas i nenávidíme.

Největší nebezpečí mladého Brazilce narozdíl od červeného víru uvnitř vápna spočívá v jeho schopnostech střelby ze střední vzdálenosti. V tom spolu s Christianem Eriksenem patří ke špičce ligy. Avšak v jeho nepřítomnosti se nenašel nikdo, kdo by v jehoo příspěvku pokračoval.

Určitě nejsem jediný, kdo si všímá, že hráči mnohem raději místo střely volí přihrávku do strany. A to i v momentech, kdy si situace o zakončení vyloženě říká a fanoušci po něm volají. Hlavně v zápasech s týmy parkujícími double decker před svojí brankou. Copak skončila výstavní trefa Emre Cana proti B´mouthu v zapomnění?
Střely LFC v zápase s West Hamem

Střely LFC v zápase s West Hamem (červená = mimo, šedá = zblokovaná)

Dalším tématem ohledně střelby je poté její efektivnost, vždyť proti WHU mířily na branku pouze 3 z 18! Nejvýstižnější byla poté rána Nathanyela Clynea se zavřenýma očima, ale maximální razancí a ambicemi ustřelit hlavu někomu ve 23. řadě. Ale zpět k tématu.

I v letošní sezoně je Phil nejpilnějším střelcem, když si v Premier League připsal necelou pětinu pokusů celého týmu, konkrétně 49 (něco přes 19 minut na střelu), s odstupem pak následují Firmino se 43 pokusy ( 29,5 minuty na střelu) a Mané s 32 pokusy, u něj je to časově téměř dvojnásobek co u Coutinha.

Zoufalé pokusy o centry

Havard Nordtveit (188 cm), Winston Reid (191 cm) a Angelo Ogbonna (191 cm), všechno silově vybavení obránci a vynikající hlavičkáři. Na druhé straně se jim postavil štířek Mané (175 cm), technik Firmino (181 cm) a hroťák Divock Origi (185 cm). Až na Origiho vlastně všichni, pro které vzdušné souboje nejsou typické.

Přesto to na hřišti vypadalo jinak, než by se dalo očekávat. Z tlaku a držení míče na úrovni 68,1 % The Reds vytvářeli zejména centry, konkrétně 43, což je výrazně více oproti letošního průměru. Proč? Zmátla je snad přítomnost Andyho Carrolla, nebo nepostřehli Bentekeho letní odchod? Proč posledních 10 minut rval Milner do vápna jeden míč a druhým? Nutno podotknout, že velmi nepřesně.

Centry v zápase s WHU (červené = neúspěšné, modré = zakončené)

Odpověď souvisí s tím, na co jsem poukazoval výše, nenašel se nikdo, kdo by byl schopný a ochotný vzít zodpovědnost na sebe, o něco drzého se pokusil, vystřelil, případně něco pozitivního a slibného vymyslel. Budu-li abstrahovat od Maného, který od první do poslední minuty hýřil aktivitou a zkoušel souboje jeden na jednoho.

Co vše odešlo s Coutinhem?

Hře Liverpoolu jakoby náhle chyběla myšlenka. Čekám protiargument, že se povedlo vstřelit dva góly, nutno říct, že druhý si dal soupeř po obrovském kiksu prakticky sám. Stejně tak na B´moutnu, kdy první dvě branky šly na konto Boruce. Ok, fotbal a hlavně branky jsou o chybách (jen je nesmí dělat Karius).

Opticky hra nevypadala a nevypadá zle, avšak mezeru po Coutinhovi nedokázal nikdo vyplnit. Nejednou byly několikrát k vidění rozpaky co vlastně udělat, jak s akcí naložit. Ani strojová kombinace Hendersona uprostřed hřiště okořeněná o výměny míčů se stopery totiž Coutinhovy myšlenky nenahradí.

Ovšem je možné za to vinit Hendersona? Rozhodně ne! Přestože to není světoborný hráč, aktuálně patří k tomu lepšímu co mužstvo má. Ale hlavně je dost možná jediný, který se tým snaží strhnout. Tvořit musí jiní. Avšak když zápas vyloženě nesedne Firminovi a Origi má výrazné defenzivní vytížení a dvě třetiny kontaktů s míčem mimo pozice, kde je pro soupeře nebezpečný, tak se musí ukázat jiní.

Očekávané vyniknutí ofenzivních schopností Giniho Wijnalduma se nekoná, částečně i díky jeho velmi nepřesné koncovce, ale také defenzivnímu hernímu stylu. A tak místo nizozemcových geniálních přihrávek sledujeme jeho krytí míče a sílu v osobních soubojích okolo půlící čáry. Pokud k tomu připočteme absenci Emreho Cana, jenž v posledních zápasech předváděl velmi dobré výkony směrem dopředu a také byl produktivní, vyskytla se mezera, kterou má aktuální výběr problém zacelit.

Nechci tvrdit, že se to nepovede, věřím, že v silách týmu je fungovat obstojně i bez svého tvůrce hry. Už vůbec nechci spekulovat o tom, že by Coutinho sám zápas s West Hamem zlomil, ale jsem skálopevně přesvědčen o tom, že pro bod by Randolph musel předvést mnohem víc, než jeden jediný zákrok! Nehledě na to, jak moc povedený byl.

 

4 Comments

 1. LFC

  13. decembra 2016 at 21:19

  Statistika je jedna věc realita druhá a vzhledem k tomu že coutinho je hlavně ofenzivní hráč nevidím to že chybí až jako takový problém když jsme ve dvou zápasech bez něj dali 5 g=olu spíš mě trápí to že jsme 6 dostali tam je problém a to by se mělo řešit

  • kwop

   13. decembra 2016 at 21:37

   jednoznace …

  • jaymz

   14. decembra 2016 at 11:56

   Právě že je to problém, vzhledem k tomu jak hraje tým s Coutsem a jak bez něj. Že je ofenzivní hráč neznamená, že hraje jenom dopředu.
   Viz zde
   http://www.thisisanfield.com/2016/12/klopp-coutinho-liverpool-missing-part/
   “It’s a little bit about formation and things,” said Klopp as he discussed the team’s shape. “In this moment we play with three real strikers if you want.

   “I know everybody misses Phil, of course, but especially because the role he played it was very often like a central midfielder, or like a No. 8, when he came in the middle.

   “That means when we misplace a pass from there and we lose the ball, then we already have a formation for counter-press and things like this.

   “Now we have too many players in the first line, we still create chances with this but it is of course a little bit too risky.

   “So that’s what we have to adapt now. We know already what we have to work on but it doesn’t mean it works immediately in the first second.”

   • robroy

    14. decembra 2016 at 12:45

    … „každý postrada Phila“ ?? Bliži sa sqelá príležitosť skúsiť nasť tipologicky podobného hráča, podobných kvalít. Akurát by mohol mať o 15 kíl viac..
    Nakoniec kwop bude mať pravdu..

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply