We’ve ConqueRED All of Europe, část II. (Wembley 1978): Liverpoolská obhajoba

Veliké Halo způsobilo dvojnásobné vítězství Realu Madrid v lize mistrů. Někdy ale lidé zapomínají zmínit, že i Liverpool potvrdil vítěze LM i v následující sezóně.

Sezóna 1977/78 byla 23. ročníkem Poháru mistrů evropských zemí, kde se Reds po semifinálovém utkání proti Borussii Mönchengladbach utkali ve finále proti Belgickému Club Bruggy. I v tomto ročníku vedl tým úspěšný manažer Bob Paisley a Reds tedy byli favoritem. Belgický mistr, ale měl Liverpoolu co oplácet, protože dva roky zpátky se angličané postarali o vyřazení belgického obra z tolik prestižního poháru.

Na obrovském a nádhernému stadionu na kraji Londýna se tedy odehrál večer, který fanouškům i hráčům zůstal v paměti do dnes. 92 500 fanoušků sledovalo urputný boj o každý kousíček hřiště. Liverpool se hodlal na anglické půdě ukázat a od začátku určoval tempo hry. Tým, který měl už ve svém útoku Kennyho Dalglishe, tlačil. Urputná obrana belgického celku ale zůstala v prvním poločase neprolomená, a i přes několik šancí již zmíněného Dalglishe nebo Jimmyho Case se fanoušci gólu nedočkali.

Výsledek obrázku pro liverpool bruggy 1978

Do druhého poločasu červení vlétli jako uragán a tlačili, jak jen mohli. Mistrovský tah však udělal Paisley, kdy brzo po začátku poločasu poslal na hřiště záložníka Heighwaye, který byl součástí akce v 64‘ minutě, kde po skvělé souhře vstřelil jediný gól Dalglish. Díky tomuto gólu Wembley vybouchlo a Liverpool jako první britský tým dokázal obhájit tuto největší trofej.

Související obrázek

Po zápase byla nepopsatelná atmosféra, ale například vítězný manažer Bob Paisley kritizoval výkon Brugg slovy: „na hřišti byl tým, co chtěl skórovat a tým co nechtěl skórovat. Chvíli to vypadalo, že i kdybychom neměli obranu, Bruggy by prostě na bránu nevystřelili.“ Následně už ale nedokázal udržet emoce a dodal: „celý zápas jsme měli pod kontrolou a vítězství jsme si zasloužili. Jsme nejlepší tým v Evropě, co víc si můžeme přát?“

Příběh obhajoby, který se postaral o to, že byli hráči Liverpoolu znovu zapsáni do historie a navždy změnili anály této soutěže. Reds, kteří prošli do finále naprosto suverénně, si mohli užítá oslav na Liverpool Square.


10.5. 1978 (Londýn, Wembley)

LIVERPOOL FC – Club Brugge 1:0

góly: 64′ Dalglish

rozhodca: Charles Corver (NED), 92.500 diváků

LFC: Clemence – Neal, Hansen, Thompson, Kennedy, Hughes (c), Dalglish, Case, Fairclough, McDermott, Souness

CB: Jensen – Bastijns (c), Krieger, Leekens, Maes, Cools, Vanderycken, Cubber, Simoen, Kü, Sörensen


 

1 Comment

  1. kwop

    10. mája 2018 at 10:57

    skoda, ze sme nevideli dalglisha, ci heighweya a pod. hrat pocas ich aktivnych rokov ..

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply