We’ve ConqueRED All of Europe, část IV. (ŘÍM 1984): Věčné město padlo

Olympijský stadion v Římě poznal v květnu roku 1984 sílu, kterou Liverpool v dobách největší slávy dosahoval. Řím padl až na penalty.

Poslední finále před tragickou situací v následném finále v Brusselu a distancu na 6 let od Evropských pohárů, se Liverpool snažil v květnu roku 1984 ušatou trofej do města Beatles. Nečekalo je však nic snadného. Řím totiž byl stávající mistr své tuzemské Seria A a finále na domácím stadionu jim dávalo ještě větší sílu v tomto zápase, kde měli převahu i v hledišti. Bez mála 70 tisíc diváků však vidělo napínavý duel, který obsahoval vše, co si může fanoušek od finále přát.

Skóre se však již k nelibosti Římských fanoušků měnilo poměrně brzy. Ve 12. minutě po zmatku v obraně se totiž dostal k míči Neal a ten zmrazil fanoušky italského hlavního města. Zápas pokračoval a obě strany se snažily hrát otevřený, útočný fotbal, který se fanouškům líbil. Za Liverpool nastoupily hvězdy jako Dalglish, Rush nebo bývalý dlouholetý asistent LFC Sammy Lee. Římany však hnala dopředu výborná atmosféra, která přinesla ovoce v podobě vyrovnávajícího gólu ke konci poločasu. Bylo vidět, že hráči tento gól tězce nesli, protože zbytečná obranná chyba je stála vedení do druhého poločasu.

We’ve ConqueRED All of Europe, část III. (Paříž 1981): Král v Parku princů

Výsledek obrázku pro liverpool roma 1984

Úplně zracadlový průběh však měl druhý poločas oproti následnému prodloužení. Abych ale nepředbíhal. Reds byli k vítěztví blíže celý druhý poločas. Po několika šancích Dalglishe nebo Rushe, si v klidu mohli odnést ušatý pohár už po 90. minutách. Bohužel pro hostující fanoušky se do 90. minut skóre nezměnilo a následovalo prodloužení.

Prodloužení jak jsem již výše avizoval, bylo v absolutní režii Římanů. Tým, který hrdě nosil bílé dresy se snažil rozhodnout zápas zlatým gólem v prodloužení, ale obrana Liverpoolu byla pevná a smutek do města Liverpoolu nechtěla za žádnou cenu dostat. Po vyčerpávajícím zápase tedy následovaly penalty.

Související obrázek

Pokud byste však hledali horší začátek penaltového rozstřelu, než se stal v tomto zápase, těžko byste něco našli. Když totiž jako první přišel k penaltovému puntíku Liverpoolský Nicol, jeho míč skončil někde na měsíci a možná se někdy střetnul na oběžné dráze s míčem Seriga Ramose. Jenže tento míč nebyl jediný, který se nevešel mezi 3 tyče branky před sektorem domácích. Nervozita dopadla i na hráče AS Řím, kteří 2x trestuhodně přestřelili a Liverpool díky poslednímu gólu Kennedyho mohl slavit už 4 titul v Evropském poháru.  První veliká trofej manažera Fagana, který na lavičce vystřídal legendárního Boba Paisleyho.

Nejsou ty vzpomínky nádherné?


30.5. 1984 (Řím, stadio Olympico)

LIVERPOOL FC – AS ŘÍM 1:1 (4:2 penalty)

góly: 13′ Neal – 42′ Pruzzo

rozhodca: Erik Freddriksson, 69 693 diváků

Liverpool vs Roma 1984-05-30.svg

1 Comment

 1. keeno

  19. mája 2018 at 15:39

  Krasa. Super citanie.

  Ukradnem z efotbalu k tomuto vhodne doplnenie , aspon si myslim, ze sa hodi

  Real Madrid bude zanedlouho útočit na svůj třetí zisk Ligy mistrů v řadě a v cestě mu stojí anglický Liverpool, s kterým má ovšem Bílý balet nedobrou zkušenost právě z finále této soutěže! Projeďme si celou historii Champions League a výsledky právě Realu Madrid.

  https://www.efotbal.cz/clanek-190940-Nejsou-to-jen-posledni-roky-Jak-se-darilo-Realu-ve-finale-LM-Skvele-ale-Liverpoolu-hraje-do-karet-to.html

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply