We’ve ConqueRED All of Europe, část V. (Istanbul 2005): One night in May

Historická noc v Istanbulu. Finále, které je dodnes považováno za nejúžasnější obrat v historii Champions League. Ano, Liverpool je znovu součást příběhu.

Nevídaná jízda Liverpool do Tureckého finále měla opravdu vše, co se v Lize mistrů může stát. Reds si postup ze skupiny zajistili až v závěrečném zápase skupiny skvělým gólem Gerrarda, následně pak vyřadil jak německý Leverkusen, tak italského obra Juventus. V semifinálovém klání s Chelsea pak  Gárcia rozhodl jediným gólem dvojzápas s Chelsea, který do dnešního datata není 100% zda-li byl uznán správě. Ano, taktická jízda po záštitou španělského stratéga Rafaela Benízete zapříčinila to, že se v Istanbulu 25. května utkali největší velikáni Evropy.

V té době italský AC Milan patřil k nejlepším týmům na světě a hráči jako Maldini, Crespo, Kaká nebo Ševčenko, dělali problém každé obraně, proti které nastoupili. Pokud bychom k tomu připočetli i úspěšného manažera na lavičce AC Ancellotiho, papírový favorit byl dán. V Liverpoolu v té době oblékali dres dva čeští zástupci. Záložník Vladímír Šmicer a i útočník v nejlepších letech Milan Baroš. Proto toto finále bylo tak hodně sledované i na tuzemské scéně. Hrálo se totiž o zapsání do historie jak Liverpoolu tak i čechů, kteří vyhráli LM.

Související obrázek

Přišel večer zápasu a oba týmy byly připraveni utkat se o slávu v celé Evropě. V základní sestavě Liverpoolu se od začátku představil Baroš. Utkaní však pro Liverpool nezačalo vůbec dobře, hned v první minutě po standartní situaci se mohla italská strana radovat z gólu. K míči si vyskočil Maldini a nedal Polskému brankáři Jerzymu Dudkovi žádnou šanci zasáhnout. Studená sprcha, která polila hráče Liverpoolu ale i její fanoušky, kteří se vláčeli tak dlouhou cestu aby viděli jak se v první minutě mění skóre.

AC Milán jasně dominoval celému prvnímu poločasu a Reds jakoby zapoměnli hrát fotbal. Dostávali se do zbytečně chybových situací a taktika, která pyšnila Liverpool po celou sezónu, jakoby byla pryč. Byl to doslova první poločas celé Itálie a když už si diváci mysleli, že to Reds za stavu 1:0 do poločasu vydrží, šeredně se mýlili. K navýšení skóre se dostal ve 39′ a 44′ minutě Argentinský útočník Crespo a poločas zakončil ve výsledku 3:0.

Slzy v očích fanoušků Liverpoolu a totální bezmoc ve tvářích hráčů dokazovali, že pouze zázrak by nyní mohl tak vyspělý a kvalitní tým jak je AC Milán, připravit o celkové vítězství v Lize Mistrů.

We’ve ConqueRED All of Europe, část IV. (ŘÍM 1984): Věčné město padlo

Do druhého poločasu hráči společně s kapitánem Gerrardem nastoupili s myšlenkou, že nic není ztraceného a když dokázal soupeř vstřelit za poločas 3 goly, my můžeme také. Každý fanoušek Liverpoolu moc dobře zná průběh tohoto legendárního druhého poločasu. Těch osudných 6. minut, které se omílají dodnes jako největší zázrak v dějinách Ligy Mistrů.

Ke zdaleka nenápadnému centru z kopačky Riiseho se k hlavičce dostal Steven Gerrard, který nejen že snížil na 1:3, ale zavelel také k pořádnému nástupu a obratu. Pouze dvě minuty uběhly od prvního gólu Reds a fanoušci dostali další impulz naděje v podobě parádní střely Šmicera, která z úctihodných 35. metrů překonala brankáře Didu, který se k tyči natahoval marně. Najednou hřiště patřilo celému Liverpoolu. Sestava AC Milán a ani manažer Ancelloti nevěděli, co se s nimi děje. Hřebíkem do rakve byla v 60. minutě nařízená penalta v prospěch LFC. K penaltě se postavil Xabi Alonso, který sice první pokus nepromněnil, ale z následné dorážky zakončil tu legendární 6ti minutovku, která navždy zůstane v srdcích Liverpoolských fanoušků.

Výsledek obrázku pro liverpool ac milan final istanbul 2005 alonso

Miracles are possible. Ano věta, kterou prones komentátor při vstřelení druhého a třetího gólu Reds byla oprávněná. Do konce poločasu už se skóre nezměnilo a když i skvělým zákrokem v prodloužení vychytal Jerzy Dudek kanonýra Ševčenka, zápas šel do penalt.

Těžce však vyjádřit průběh tohoto penaltového rozstřelu, proto si vychutnejte video, které pro fanoušky LFC připravilo studio MRCLFCompilation. Emoce, které jsou zaneseny v tomto videu popisují to, co nás fanoušky na fotbale nejvíc přitahuje.

Krásné že? O to krásnější byl poté pocit završení onoho zázraku v Istanbulu. Tento zápas navždy zůstane zapsán v análech historie Ligy mistrů a nikdy nevzejde ze vzpomínek onech hráčů a fanoušků, kteří tento zápas zažili. 5 titulů v lize mistrů. Manažer Rafael Benitéz a jeho družina dokázali to, co se jinému anglickému klubu do dnešního roku 2018 nepovedlo.

25.5. 2005 (Istanbul, Olympijský stadion)

LIVERPOOL FC – AC MILÁN 3:3 (3:2 penalty)

góly: 54′ Gerrard 56′ Šmicer 60′ Alonso – 1′ Maldini 39′ 44′ Crespo

rozhodca: Manuel Mejuto González (Spain), 69 600 diváků