Woodburn zhasol ako fakľa. Nadobro?

Morgan, Ngoo, Rossiter, Nacho Huertas, R. McLaughlin, Ibe, Coady, Suso, Shelvey, J. C. Teixeira, Sterling, J. Sinclair, Canós, H. Wilson, Ojo a pár ďalších. Do každého z týchto mien sa vkladali veľké nádeje, o všetkých sme si „maľovali“, že urobia v LFC veľkú kariéru. Až na posledné dve mená sa to už s najväčšou pravdepodobnosťou neudeje nia u jedného a aj Wilson s Ojom sú v tomto ohľade viac než otázni. Ak by som si mal tipnúť, šanca nepríde a skončia v iných tímoch.

Každý z menovaných futbalistov mal bezosporu (pomerne) veľký talent i chuť. A rovnako tak kopec nálepiek. Či už od miestnych fans, trénerov, ktorí ich viedli i liverpoolskeho Echa, ktorému kvôli jeho tendenčnosti asi aj raz venujem samostatný článok.

Spomenutý zoznam sa dá doplniť ešte o ďalšie meno. Ben Woodburn.

Rodák z Nottinghamu mal nedávni 19 rokov (nar. 15.10. 1999). Len devätnásť, preto je ešte veľmi skoro hodnotiť. Aj napriek tomu mu ale venujem pár slov. Lebo ma jeho aktuálna stagnácia mrzí, ale aj preto, že ho chcem CZ/SK fans komunite pripomenúť skôr, ako nadobro upadne do zabudnutia.

Woodburn je reprezentant Walesu a zároveň odchovanec LFC. A hru, myslím tým to, ako vníma futbal, zápas, čo do neho môže priniesť, vníma ako Coutinho. Áno, ten Coutinho, ktorého sme doteraz nenahradili. Nie, nechcem povedať, že tento šikovný mladík by bol dokonalou náhradou Brazílčana, ani nechcem spochybňovať Kloppovu voľbu ho tak rok a pol vôbec nevyužiť.

Šikovný technik s rýchlou kľučkou na malom priestore, akú má napr. práve spomínaný Coutinho, ale aj Messi, Fàbregas, Iniesta, Xavi a pod. (a opäť, neporovnávam ho s týmito veľkými hráčmi) aktuálne stagnuje. Pred sezónou šiel do druholigového Sheffieldu United, aby hrával, aby hrával pravidelne a veľa.

V ostrom kontraste tejto predstave je jeho štatistika – za tri mesiace v drese The Blades odohral 8 zápasov. A viac z nich ako náhradník. Vleklé zranenie z minulej sezóny, veľké očakávania a všeobecné vysoké nároky pri prechode z juniorky do seniorského futbalu, výrazne ovplyvňujú aj jeho.

Navyše mu neprajú okolnosti. Woodburn sa v úvode hosťovania na Brammal Lane výkonnostne trénerovi Chrisovi Wilderovi neodvďačil, šancu dostali ďalší a keďže tím šliape – aktuálne je štvrtý (istá účasť v play off o Premier League, pozn.) len tri body za lídrom z Norwichu, nie je dôvod na zmenu. Čo samozrejme liverpoolskemu mladíkovi na futbalovom raste, výkonnostnom progrese, resp. stabilizácii kvalitných výkonov či pohode nepridáva. Pred pár dňami sa dokonca objavil v drese dvadsaťtrojky The Reds a nešlo mu to. Však čomu sa aj čudovať.

Aj keď som vyššie spomenul, že vynášať o 19-ročnom hráčovi nejaké záverečné súdy nie je namieste, žiaľ, Woodburn nasleduje šľapaje „kolegov“ spomenutých v úvode. Jasné, vynímajúc Susa, Sterlinga či Shelveyho, tí sú z iného „súdka“.

Ideálnym riešením pre neho by aktuálne bolo ukončiť hosťovanie v Sheffielde Utd a zamakať v U23. tam ho predsa len Klopp uvidí skôr, má ho pri sebe, navyše môže trénovať s áčkom, kde sa na neho môže opätovne nachytať stratená pohoda. A hlavne si to potrebuje urovnať v hlave. Najmladší strelec v histórii LFC sa totiž už videl ako veľká star prvého tímu. To mu nemožno zazlievať, veď je stále tínedžerom, ešte pred časom z každej strany počúval, aký je talentovaný, akú kariéru urobí.

A tu je moment, kedy sa musí zdvihnúť, lebo z veľkého talentu môže byť onedlho štvrtoligový hráč, ktorý si talent zničí niekde na oráčine v Mansfielde (tú oráčinu, samozrejme berme s nadsázkou). A zdvihnúť sa môže najlepšie v prostredí, ktoré pozná, v blízkosti ľudí, na ktorých mu záleží. Tentoraz už ale s hlavou dole, nohami pevne na zemi a prirodzenou pokorou. Aj keď, počúvať, aký som veľký talent, je určite príjemné.

3 Comments

 1. Yogino

  19. novembra 2018 at 12:01

  Veru pravda je, ze Ben v sucastnosti pada do zapomenutia.

 2. keeno

  19. novembra 2018 at 14:51

  Prechod na posledny level a stabilizovat sa tam, je logicky najtazsi krok

  Vtedy hrac potrebuje este viacej zapnut , pracovat na sebe, byt trpezlivy, stat pevne nohami na zemi, nelietat v oblakoch, a potrebuje kus stastia, vyhybat sa zraneniam a doveru, podporu od trenerov, menezera v jeho schopnosti, a v neposlednom rade aj podporu spoluhracov, ci uz v zapasoch, alebo v treningu.

  Preto suhlasim s kwopom, ze asi by mu mohol v tejto chvili najviac pomoct navrat do 23 ky v Liverpoole, aj ked sa vynara otazka, ze napriek tomu, ze nehra, ci s nim nadalej rata trener v Shefielde, a len mu dopriava cas, alebo je fakt na vedlajsej kolaji, alebo by mohol skusit hostovat pod Gerrardom, ktory v jednom z poslednych rozhovorov, hovoril o vynikajucich Kloppovych treningovych aj menezerskych metodach, ktore on osobne , doslovne to napisal, nasaval a dodnes pri kazdej prilezitosti, ak moze nasava do seba ako spongia.

  Hrat v druhej lige v anglicku je predsa len tazsie ako v skotskej lige, kde ked sa pozrieme na statistiky Kenta a Oja, vezmem iba statistiky z Premiership 3kotskej, tak
  Kent 10z / 710min/ 3g + 2zk/, v ost.sutaziach 11z – 914min / 0g,0as,0zk

  Ojo 10z/ 734min/ 1g ost. sutaze 11z – 934min / 1g, 2zk v predkolach EL,

  Golov vela nenastrielali , asistencie ziadne, ale , co je najdolezitejsie, zbieraju herne skusenosti, su vytazeni , pravidelne hravaju, pod vedenim ich idolu urcite a navyse su v boji o tiul

  Mozno by tato cesta bola pre Woodburna lepsia

  Samozrejme jeto len o nasom polemizovani, opat nemame dostatok informacii napriklad zo Shefieldu United ako je na tom tento mladik s doverou , podporov a buducnostov v ociach ich menezera

  P.S. pre zaujimavost pridam vytazenie Flanagana , aj ked neviem, ci bol zraneny, alebo nebol, tak v Premiership ma zatial odohranych 6z – 495 min
  a v ostatnych sutaziach 9z – 776min a v predkolach EL nazbieral 4 zk a 1 zltocervenu

 3. feri

  23. novembra 2018 at 11:59

  v rangers spolu s Kentom hosťuje Ejaria a nie Ojo. Ten je vo Francúzsku. Aa Flanno je uz kmenovym hracom Rangers.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply