Zabudnutí hrdinovia: Alun Evans

Zabudnutí hrdinovia alebo hráči, ktorí svojho času zohrávali významné miesto v plánoch LFC. Po rokoch oprašujeme tento zabudnutý seriál a prinášame pohľad do minulosti. Príjemné čítanie.


Liverpool v septembri 1969 podpísal, za neslýchanú cenu 100 tisíc libier, iba 19-ročného, talentovaného blondína z Wolves. Mal sa stať dlhodobou náhradou za Tonyho Hatelyho, ktorý šokoval podobne horibilnou sumou za prestup z Chelsea, len rok predtým. Rozdiel bol v tom, že Hately bol hotový hráč na vrchole svojich výkonov. Evans bol vo Wolves mladým zázrakom, kde aj ukázal množstvo potenciálu do budúcnosti.

Pozornosť Billa Shanklyho sa na tohto mladíka upriamila po tom, ako Liverpool hostil Wolves v roku 1967. V tomto zápase spravil Evans z Rona Yeatsa priemerného hráča a svojou rýchlosťou, kontrolou lopty a trikmi privádzal hráčov The Reds do zúfalstva. Nakoniec proti LFC aj skóroval. Keď sa Shankly dozvedel, že je na predaj uistil sa, že jediným miestom kde Alun poputuje, bude Anfield.

Alun si svoj liverpoolsky debut odkrútil 21. septembra 1968 zápisom do streleckej listiny len 10 minút po úvodnom hvizde vo víťazstve nad Leicesterom 4-0. Alun mal tiež obrovskú zásluhu na tom, že množstvo dospievajúcich dievčat znenazdajky objavilo čaro futbalu. Keď sa tento zlato hlavý krásavec objavil na trávniku, aj fanynky United zvažovali svoju vernosť k najväčšiemu rivalovi LFC =).
Mal to byť začiatok skvelej kariéry. To však nebol scenár, ktorý Alunovi život pripravil.Prvá sezóna v Liverpoole bola nakoniec jeho najúspešnejšia, len so siedmimi gólmi na konte. Nasledujúcu sezónu išlo všetko od zlého Každý vedel, že Liverpool musí skôr či neskôr nastúpiť proti Wolves. Nikto však nevedel, ako tento zápas dopadne. Len týždeň po prestupe na Anfield si zahral proti svojmu bývalému klubu a nadelil mu hneď  2 góly a do značnej miery sa zaslúžil o víťazstvo 6-0.

k horšiemu. Najprv ho séria zranení vyradila z veľkej časti sezóny a potom ho útok sklenenou črepinou do tváre v nočnom klube vo Wolverhamptone zanechal zjazveného tak fyzicky, ako aj emocionálne.

Alun sa do tímu vrátil koncom sezóny 1970/1971 aby odohral posledných 8 z 10 zápasov. Útechou bol hattrick proti Bayernu Mníchov v European Fairs Cup (predchodca Pohára UEFA) v marci 1971. Jeden z jeho najlepších momentov prišiel v semifinále FA Cupu na Old Threfforde proti Evertonu, keď sa mu podarilo dorovnať skóre vo víťazstve 2-1. Vo finále však Liverpool podľahol Arsenalu.

Nasledujúca sezóna začala pre Aluna veľmi pomaly, keď odohral len zopár zápasov v októbri a novembri. V januári 1972 prišiel prestup do Aston Villy, kde odohral 2 sezóny. Potom nasledovala Walsala, kde odohral pár sezón predtým, ako sa odsťahoval do Austrálie, kde sa jeho futbalová kariéra skončila len 12 rokov po tom, ako začala. Odvtedy pracoval v zásielkovej službe a ako dekoratér.

Pribeh Aluna Evansa je naozaj veľmi smutný. Veľmi sľubný začiatok kariéry sa po prestupe do LFC rozplynul. Asi nebolo ľahké stále počúvať, že je náhradou za Tonyho Hatelyho a neskôr aj Rogera Hunta. Možno to bol tlak nahradiť legendy, ktorý mu zabránil naplno rozvinúť svoj talent. Možno bol však Alun Evans len opakom gréckej mytologickej postavy Midasa a všetko zlaté, čoho sa dotkol, sa premenilo na priemerné.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply