Zabudnutí hrdinovia: Gerry Byrne

Zabudnutí hrdinovia alebo hráči, ktorí svojho času zohrávali významné miesto v plánoch LFC. Po rokoch oprašujeme tento zabudnutý seriál a prinášame pohľad do minulosti. Príjemné čítanie.


Dnes sa už na nich z toho či onoho dôvodu nespomína tak, ako na tie najväčšie esá. Posúďte sami, či právom.

Futbal sa vo všeobecnosti neoznačuje ako vyslovene „tvrdý“ šport. To však platí len pre tých, ktorí ho nikdy profesionálne nehrali. V histórii futbalu sa však objavilo množstvo „tvrdých chlapcov“ a Anfield bol svedkom hneď niekoľkých. Na otázku kto bol najtvrdším hráčom liverpoolskej histórie najčastejšie odznieva odpoveď: Tommy Smith. Len tak pre nič za nič ho neprezývali Anfield Iron (Anfieldske železo). Keď sa však tú istú otázku spýtate hráčov zo 60-tych rokov, bezpochyby zaznie meno Gerry Byrne. O Gerrym to tvrdil aj samotný Tommy Smith:

„Mal som len 15, keď sme hrali v Melwoode piati proti piatim. Gerrymu som nasadil jasle a dal som gól. V tej chvíli som bol na vrchole sveta. O pár minút na to sa lopta opäť dostala medzi nás a ja som vyrazil proti Gerrymu, ktorý ma hlavou trafil do tváre a ja som sa porúčal k zemi s roztrhnutým obočím. Ako som ležal na zemi s tvárou zaliatou krvou, prišiel ku mne Bill Shankly a povedal: ‘Lekcia číslo jedna: Nikdy si nemysli, že môžeš nasadiť Gerrymu jasle a prepečie sa ti to.’“

Gerald (Gerry) Byrne sa narodil 29. augusta 1938 v Liverpoole, priamo na Merseyside a ako množstvo mladých hráčov v tom čase putoval do mužstva priamo zo školy v roku 1953, keď mal 15 rokov. Don Welsh, v tom čase manažér LFC, ho podpísal, ako profesionálneho hráča hneď, ako dovŕšil sedemnásť rokov, 30. augusta 1955.

Svoj debut a jediný zápas tej sezóny si odkrútil 28. Septembra 1957 prehrou 5-1 s Charlton Athletic. V ďalších troch sezónach nastúpil len 7-krát a bol na  listine hráčov na predaj, keď v decembri 1959 po Philovi Taylorovi prebral klub Bill Shankly.

Našťastie pre všetkých, predovšetkým však pre Gerryho samotného v jeho hre Shanks videl kvality, ktoré iným unikali. Namiesto prestupu zaujal Gerry neoddeliteľné miesto v tíme, ktorý budoval Bill Shankly, aby konečne vytiahol Liverpool z Druhej divízie. Ľavý back Ronnie Moran bol von z hry kvôli zraneniu a Gerry sa dostal k šanci zahrať si na jeho poste, ktorý odvtedy neopustil. Jeho odvaha a odhodlanie bola ozdobou všetkých zápasov sezóny 1961/1962. B

yrne ich odohral všetkých 42 plus všetkých 7 zápasov FA Cupu. Liverpool skončil na prvom mieste s pohodlným osem bodovým náskokom.   Prvú sezónu v najvyššej súťaži odohral 38 zo 42 ligových zápasov a 6 zápasov v FA Cupe.

Liverpool obsadil úctyhodné ôsme miesto. Merseysiders stačil jeden rok na prvé víťazstvo vo First Division a dva roky na zisk trofeje v FA Cupe, v ktotom Byrne odohral všetky kolá. Bolo to práve finále tohto pohára keď sa Byrne u fanúšikov posunul z pozície „hráč“ na pozíciu „legenda“. Stačila na to maličkosť: odohrať 117 minút zápasu so zlomenou kľúčnou kosťou.

Gerry sa dostal do kolízie s hráčom Leedsu Bobby Colinsom len v tretej minúte stretnutia. Chvíľu to vyzeralo, že viac škôd utrpel hráč súpera ale Gerry vysvetľuje:

„Išiel som do súboja s Bobby Colinsom. On si však prikryl loptu a nastavil rameno, do ktorého som narazil. Nikdy predtým som si kľúčnu kosť nezranil, preto som nevedel, akú škodu to môže narobiť. Nenapadlo mi opustiť ihrisko a tak som odohral zápas s rukou bezvládne sa hompáľajúc po mojom boku.“

V tom čase ešte neboli povolené žiadne striedania, a tak hral Liverpool radśej s ťažko zraneným hráčom, než aby hral oslabený. Manažér Bob Paisley sa ho snažil cez prestávku poskladať dokopy ako vedel, do tej miery, do akej to obväzy a aspirín dokážu. Na konci riadneho hracieho času bol stav nerozhodný 0-0. Na rade bolo predĺženie. Liverpool nakoniec vyhral 2-1, prvý gól strieľal Roger Hunt po Byrneho centri.

Po záverečnom hvizde, viac ako dve hodiny po zranení Gerry vystúpil na pódium, aby si prevzal medailu a ešte absolvoval čestné kolo so spoluhráčmi. Klubu sa nejako podarilo utajiť vážnosť jeho zranenia aj pred hráčmi súpera.

„Gerryho zlomené časti kľúčnej kosti sa po celý zápas od seba vzďaľovali a narážali do seba. Chlapec predviedol nesmiernu dávku guráže.“Bolo to až po nejakom čase, keď vyšlo najavo, že odohral zápas so zlomenou kosťou, čo mu muselo spôsobovať obrovské bolesti. Keby sa to hráči Leedsu dozvedeli včas, využili by príležitosť a sústredili všetky svoje útoky po ľavej strane. Bill Shankly po zápase povedal:

Niekoľko dní na to sa Gerry pripojil k ďalšiemu zranenému spoluhráčovi Gordonovi Milnemu, aby spolu absolvovali najznámejšie čestné kolo v histórii Anfieldu. Ako sa hráči Milána rozcvičovali na trávniku pred prvým zápasom semifinále Európskeo pohára, Gerry a Gordon obišli ihrisko s pohárom FA medzi sebou. Hráči Interu stáli ako priklincovaní, keď z tribún zaznel ohlušujúci rev keď sa slávna trofej premávala popred nich. Liverpool prvý zápas vyhral 3-1, ale prehral ten druhý 3-0.
Po lete bol Gerry odpočinutý a opäť fit a odohral každý zápas ligovej sezóny 1965-1966 plus 3 zápasy v FA Cupe a 9 v Pohári víťazov pohárov. Získal tiež svoj druhý ligový titul v troch rokoch.

Neušiel ani pozornosti manažéra anglickej reprezentácie Ramseyho a spolu s  Rogerom Huntom a Ianom Callaghanom si za Anglicko zahrali v ťažení na Majstrovstvách sveta 1966. Na veľké prekvapenie všetkých Gerry za Anglicko odohral len 2 zápasy keďže Ramsey preferoval obrancu Evertonu Raya Wilsona.

Na klubovej pôde to však pre Gerryho boli slávne dni. Bohužiaľ v tej dobe mal väčšinu liverpoolskej kariéry už za sebou. V prvom zápase sezóny v auguste 1966 sa vážne zranil koleno a po tomto úraze to už nikdy nebol ten istý hráč ako predtým. Opakujúce sa problémy s kolenom ho donútili pobrať sa na futbalový dôchodok v decembri 1969, nikdy nehrajúc za iný klub ako LFC, v ktorom odohral 274 zápsov a vsietil 2 góly.

Bill Shankly bol známy svojimi niekedy príliš nadšenými opismi svojich hráčov, ale pri opise Gerryho nepreháňal, keď ho označil slovami: „Neexistuje tvrdší a férovejší hráč.“

Po porážke belgického šampióna Anderlecht Brusel v roku 1964 Shankly povedal, že Gerryho výkon bol najlepším výkonom obrancu, aké kedy Európa videla. O Gerrym a jeho prínose pre Liverpool by sa toho dalo povedať veľmi veľa. Znova je asi najlepšie citovať Shanklyho, ktorý ho poznal asi najlepšie:

„Keď Gerry odišiel, zobral so sebou kusisko Liverpoolu. Chýbalo nám niečo výnimočné.“

Liverpoolsky fans ocenili Gerryho prínos pre Liverpool a zvolili ho ako 46. hráča v rebríčku 100 hráčov, ktorý zatriasli The Kop. Je veľa tých, ktorý by o Gerrym „The Crunch(Drvič)“ Byrnovi povedali, že zatriasol nie len The Kop, ale aj množstvom hráčov súpera.

Zdroj: thisisanfield.com

 

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply