Zabudnutí hrdinovia: Jimmy Case

Zabudnutí hrdinovia alebo hráči, ktorí svojho času zohrávali významné miesto v plánoch LFC. Po rokoch oprašujeme tento zabudnutý seriál a prinášame pohľad do minulosti. Príjemné čítanie.


Je to zriedkavý prípad, keď hráč dosiahne svoj vrchol po odchode z Liverpoolu FC, ale koniec koncov Jimmy Case nebol hocaký hráč. S The Reds sa rozlúčil v 27 rokoch. Ďalej pôsobil 3 roky v Brightone, kde podal chvályhodný, ale ani zďaleka nie skvelý výkon. Potom však doslova rozkvitol v Southamptone v role playmakera, ktorá mu bola za čias Graema Sounessa odopieraná. Odišiel z Liverpoolu predčasne, alebo mu práve táto zmena pomohla? Táto otázka bude nad Casom visieť asi už navždy, nemala by však zatieniť 6 skvelých sezón pod krídlami Boba Paisleyho.

Jimmy prišiel do klubu z neligového South Liverpoolu za 500 libier (nie nie je to preklep, päťsto libier je skutočne suma za ktorú sa uskutočnil transfer) a odohral svoj debut proti QPR v roku 1975 v útoku. Ale bolo to až o sedem mesiacov neskôr, keď sa prejavil jeho explozívny talent po odchode Briana Halla. Tento postup oslávil hneď hattrickom doma proti poľskému Slask Wroclaw v pohári UEFA, potom gólom do siete Dynamo Dresden v štvrťfinále a jeho hra významne ovplyvnil finálový zápas proti FC Bruges.

Zo základnej zostavy bol vynechaný v  prospech Davida Fairclougha, ale s nepriaznivým skóre pre LFC 2-0, nastúpil namiesto Johna Toshaka a okamžite naštartoval tím k 3-gólovej odvete. Agresívnymi prienikmi do dovtedy stabilnej belgickej obrany vytvoril množstvo priestoru a pridal aj zrovnávajúci gól.
Aj napriek týmto kvalitám, nasledujúcu sezónu v honbe za trebble nebolo jeho miesto v zostave ani zďaleka isté.Priam vibrujúci nováčik s detskou tvárou si zo svojej prvej sezóny za klub, odniesol titul a trofej z pohára UEFA. Jeho hodnota sa prejavovala dvojako: jeho agresívne výpady a tvrdé strely vytvárali pre súpera obrovskéhttp://www.lfchistory.net/images/case.jimmy/Jimmy_Case_3.jpg nebezpečenstvo, zatiaľ čo hlbšie v poli odoberal súperom lopty presnými nahrávkami oživoval hru.

Až na jeseň 1977 nahradil Terryho McDermotta. Títo dvaja zviedli pozoruhodný boj o dres s číslom 8. Jimmy svojou odhodlanosťou zohral obrovskú úlohu v ligových aj európskych úspechoch a zaslúžil si tiež ocenenie najlepšieho hráča vo finále FA Cupu proti Mancs.

V nasledujúcich troch sezónach jeho meno len málokedy chýbalo na súpiske základnej zostavy a spolu so Sounessom, McDermottom a Rayom Kennedym, vytvorili jednu s najefektívnejšie (a najatraktívnejšie) hrajúcich stredopoliarskych zostáv sveta. Ale v sezóne 1980/1981 bol Jimmy odsunutý na lavičku vynikajúcim Sammym Leem. Očividne nezávideniahodná pozícia pre 27-ročného hráča jeho kalibru.

S málo pravdepodobnou šancou na rýchly návrat do zostavy, prestúpil do Brixtonu za 350 tisíc libier. Vo svojej druhej sezóne za tento klub dostal vítanú príležitosť vrátiť sa späť na Anfield a nastúpiť proti svojim bývalým spoluhráčom v FA Cupe. Vo veku 30 rokov prestúpil do Dellu za 25 tisíc libier. Jimmyho kariéra vyzerala na klinec.

No o 5 rokov a 200 zápasov neskôr hral svoj najlepší futbal vôbec. zrelosť odhalila netušené kvality v zručnosti a prehľade. Ako to povedal jeho vtedajší manažér Chris Nicoll: „Ak je futbal študijným odborom, tak Jimmy je bezpochyby profesor.“

Aj potom ešte stále nebol pripravený do dôchodku. Jeho kariéra sa obohatila o ďalších 5 klubov až do roku 1995, keď ho podozrenie na zlomeninu v krku donútilo vyzuť kopačky. O niečo neskôr odolal návratu na trávnik, a ujal sa postu manažéra v Brightone.

Zdroj: thisisanfield.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply