Zabudnutí hrdinovia: John Aldridge

Zabudnutí hrdinovia alebo hráči, ktorí svojho času zohrávali významné miesto v plánoch LFC. Po rokoch oprašujeme tento zabudnutý seriál a prinášame pohľad do minulosti. Príjemné čítanie.


Keď John Aldridge nahradil Iana Rusha v strede liverpoolskeho útoku, očakávania verejnosti neboli vysoké. Scouser John však mal pripravenú odpoveď. Skóroval tak jednoducho, že Rush nie len nechýbal, ale po svojom návrate do klubu strávil nemalú časť sezóny na lavičke a musel prenechať vedúcu úlohu v útoku práve svojmu náhradníkovi.

John naplnil svoje životné ambície príchodom do Liverpoolu v januári 1987, keď ho Kenny Dalglish kúpil z Oxford United za 700 tisíc libier. Štatistika jeden a pol gólu na zápas z neho pokojne mohla spraviť najobávanejšieho strelca ligy, ale aj napriek týmto výkonom existovala podivná zdržanlivosť, čo do uznania jeho kvalít. Pravdou bolo, že dovtedy nehral za žiaden slávny klub a jeho štýl bol viac efektívny než efektný, ale jeho gólový zápis bol nepopierateľne pozoruhodný.
Ale postupom sezóny a zlepšujúcimi sa výkonmi, médiám konečne došlo, že ten nevtieravý útočník, ktorý zužitkoval toľko bezchybných prienikov bol v skutočnosti klinicky presným zakončovateľom a za to by sa mu mali priznať zásluhy. Koniec koncov jeho útoky boli smrteľné, a aj vo vzduchu bol lepší ako Ian Rush. Jeho nesebecké prieniky do obrany utvárali množstvo priestoru pre Beardsleyho a Barnesa.Vo prvej polovici sezóny v novom klube odohral len 2 zápasy v oboch ale skóroval. Nebolo to však až do sezóny 1987/1988, keď si ho začali všímať médiá. Aj napriek tomu, že skóroval vo všetkých 9 otváracích zápasoch
sezóny, dostal sa mu len zlomok uznania, ktorý si vychutnával John Barnes.

Hoci za spoluhráčmi zaostával v rýchlosti a práci s loptou, plne ju nahradzoval vrodenou schopnosťou byť v správnom čase na správnom mieste. Pridával k tomu aj nesmierny zápal pre Liverpool, ktorý bolo najlepšie vidno po nepremenení tej kritickej penalty v pohárovom finále 1988. John bol týmto zlyhaním nesmierne devastovaný.

Aj napriek úspechom vo svojej prvej sezóne na Anfielde, v ktorej skóroval 26-krát v ceste za ligovým titulom, predpokladalo sa, že zo základu vypadne, po návrate Iana Rusha v sezóne 1988/1989. John opäť raz zrušil všetkých kritikov a Rush strávil väčšinu otváracieho zápasu proti Charltonu na lavičke a aj potom, ako nastúpil, nenahradil Aldridga, ale Beardsleyho. John medzitým stihol skórovať hattrick. Tento zápas udal tón na celú sezónu, v ktorej Aldo prestrieľal Rushieho a zavŕšil ju gólom vo finále FA Cupu proti Evertonu.

Príchodom sezóny 1989/1990 bolo jasné, že Dalglish sa musí rozhodnúť medzi dvoma hráčmi. Nebolo prekvapením, keď sa rozhodol predať Aldridga za 1 milión libier do Realu Sociedad. Iba pár dní pred jeho odchodom v septembri, mali The Reds náskok proti Chrystal Palace už 5-0. The Kop si hlasno žiadala Alda a manažér im nemohol nevyhovieť. John sa im odmenil tak, ako najlepšie vedel – skóroval. A tak človek, ktorému celú kariéru predpovedali neúspech, dokázal opak a bol úspešný až do konca.

Kdekoľvek John hral, všade sa prejavovala jeho prirodzená schopnosť strieľať góly. Je ťažké odolať pokušeniu a nepredstavovať si, čo by dosiahol, keby v klube zostal. John bol pravým liverpoolskym hrdinom a jeho srdce bilo naplno pre tento klub.

Zdroj: thisisanfield.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply