Zabudnutí hrdinovia: Larry Lloyd

Zabudnutí hrdinovia alebo hráči, ktorí svojho času zohrávali významné miesto v plánoch LFC. Po rokoch oprašujeme tento zabudnutý seriál a prinášame pohľad do minulosti. Príjemné čítanie.


Dnes sa už na nich z toho či onoho dôvodu nespomína tak, ako na tie najväčšie esá. Posúďte sami, či právom.

Vždy, keď hráč odchádza, je v klube istá obava, že prestúpi k tímu, v ktorom bude nastupovať proti svojim bývalým zamestnávateľom. To je presne prípad Larryho Lloyda, ktorý ukončil svoju krátku, ale pomerne úspešnú kariéru v Liverpoole aby dosiahol úspechy inde, vrátane niekoľkých proti svojmu bývalému klubu.

Laurence (Larry) Valentine Lloyd sa narodil 6. októbra 1948 v Bristole, Anglicko. V Roku 1967 ho podpísal jeho domovský klub Bristol Rovers, kde v dvoch sezónach zaznamenal 43 štartov. Po tom, v apríli 1967 prišla ponuka od Billa Shanklyho, ktorý hľadal náhrady za starnúcich hráčov. Prvú sezónu strávil prevažne v rezerve, kde sa učil, ako to v Liverpoole chodí.
A tak sa Larry stal jedným z pilierov Shanklyho druhého úspešného tímu. Yeats, Hunt, St. John, a Lawrence uvoľnili miesto Lloydovi, Heighwayovi, Clemencovi, Hallovi a iným mladým hráčom. Začiatkom 70tych rokov už Pár krát sa objavil aj na mieste Rona Yeatsa. Shankly videl v 21-ročnom Larrym veľký potenciál, vynikal hlavne sklzmi a hrou vo vzduchu. Billovi to stačilo na to aby z Larryho urobil plnoprávneho partnera Tommy Smithovi v srdci obrany po tom, ako nastal čas odchodu pre Rona Yeatsa a mnohých iných. Uznanie si vyslúžil tak skvelou hrou v obrane ako aj bleskovým zakladaním útokov. Jeho presné prihrávky dávali spoluhráčom sebavedomie viesť útok hneď, ako sa lopta dostala na jeho spoľahlivú ľavačku.

zo starého tímu 60tych rokov ostali len Tommy Smith, Chris Lawler, a Ian Callaghan.

Dve sezóny stačili novému a mladému tímu, aby sa zapojili do boja o jednu z veľkých trofejí.  Bolo to v roku 1971 vo finále FA Cupu proti Arsenalu. Na trofej si však Lloyd a spol. museli ešte počkať po prehre 1-2. Mladý tím v sezóne nabral aj cenné európske skúsenosti v European Fairs Cup. Koncom sezóny mal Larry na konte už 51 zápasov v A-tíme.

Spolupráca Larryho Lloyda a Tommy Smitha bola označovaná ako jedna z najtvrdšie brániacich dvojíc v lige. Lloydove kvality si všimol aj Alf Ramsey a tak si Larry mohol pripísať aj medzinárodný debut proti Wallesu 18. mája 1971. To bol prvý z len 4 zápasov za Anglicko, ku ktorým možno zarátať aj ďalšie štyri z reprezentovania v U-23.

Sezóna 1972/1973 bola svedkom dvojitého úspechu Larryho Lloyda a jeho spoluhráčov, keď Liverpool dosiahol na double víťazstvom v lige a UEFA Cupe. Klub v tej sezóne odohral celkovo 66 zápasov vo všetkých súťažiach, čo ukázalo aj Larryho vytrvalosť keď odohral každučkú minútu tých 66 zápasov.

To bol bohužiaľ vrchol Larryho liverpoolskej kariéry po tom, ako ho z hry vyradilo zranenie stehenného svalu. Výsledkom bolo, že Larryho miesto zaujal Phil Thompson a nepustil Larryho späť po zvyšok sezóny. Zahŕňalo to aj výhru FA Cupu, po ktorej Bill Shankly nečakane oznámil rozhodnutie pobrať do futbalového dôchodku.

Ako sa klubu ujal Bob Paisley, Phill Thompson sa stal prvou voľbou na stopérskom poste a Larry Lloyd sa stal v tíme nadbytočným. Bol to smutný deň, keď ho klub v auguste predal do Coventry City vo veku 26 rokov. Larry za 5 rokov v Liverpoole presvedčil o svojom prínose pre klub. Dôkazom bola aj cena 225 tisíc libier, za ktorú z klubu odchádzal. Klub ho pri tom v roku 1967 kúpil len za 50 tisíc libier.

Larry si v Cobentry nezvykol a po 50 zápasoch v 2 sezónach bol pripravený na prestup. Ponuka prišla od druho ligového Nottinghamu Forest za 60 tisíc libier. Tento prestup sa hodnotí ako najlepší v kariére manažéra Forest Briana Clougha keď si klub koncom sezóny 1976/1977 vybojoval postup do prvej ligy. Koncom nasledujúcej sezóny si Larry pripísal ďalšie víťazstvo v lige, keď sa Forestu podarilo vyhra´t titul hneď v prvej sezóne po návrate do prvej ligy. Forest ukončil sezónu na prvom mieste 7 bodov za druhým Liverpoolom. Forest získal aj Ligový pohár víťazstvom opäť nad LFC.

Tieto trofeje museli byť peknou náhradou, za to čo v Liverpoole mohol, ale nezískal. To však nebol koniec úspechom. Nasledujúcu sezónu získal aj Charity Shield a prvé miesto v lige z minulej sezóny Forestu zabezpečilo boj aj o európsky primát. Čo osud nechcel, v prvom kole sa stretol Forest proti dvojitému obhajcovi Liverpool FC. Larry Lloyd pomohol Forestu k porážke Liverpoolu a nakoniec aj k zisku ušatého pohára. Akoby to nebolo dosť, Forest v roku 1919 obhájil aj ligové víťazstvo.

Forest získal Európsky pohár aj nasledujúcu sezónu dorovnávajúc tak liverpoolsky rekord dvoch po sebe nasledujúcich víťazstiev. Prirodzene sa objavili otázky, ako vôbec mohol Liverpool nechať Larryho odísť. To však ešte nebol koniec. V semifinále Ligového pohára 1980 Forest porazil Liverpool. Nanešťastie pre Larryho prišlo zranenie, ktoré mu nedovolilo nastúpiť vo Finále.

Sezóna 1980/1981 bola Larry poslednou v drese Nottinghamu Forrest keď sa ujal pozície hráča/manažéra vo Wigan Athletic. Po dvoch rokoch prijal pozíciu manažéra u konkurenta Forestu Notts County.

Jeho manažérska kariéra skončila hneď po prvej sezóne, po ktorej pristal na miesto v Nottinghamskom rádiu Century 106, kde niekoľko rokov komentoval zápasy Forest. Svoj drsný herný štýl si však priniesol aj do rádia, kde bol sústavne kritizovaný manažérmi a hráčmi Forestu. Po tom ako odišiel z rádia, žije v Španielsku.

Niektorým hráčom by sa dosiahnutím úspechov s jedným tímom splnil sen. Larrymu sa to splnilo dvojnásobne, keď dosiahol úspechy s dvoma najlepšími klubmi Európy. Mal tiež možnosť niekoľkokrát uspieť na úkor svojho bývalého tímu nedovoliac mu zabudnúť na to, že pustiť ho z klubu bola pravdepodobne veľká chyba.

Zdroj: thisisanfield.com

 

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply