Zabudnutí hrdinovia: Ray Kennedy

Zabudnutí hrdinovia alebo hráči, ktorí svojho času zohrávali významné miesto v plánoch LFC. Po rokoch oprašujeme tento zabudnutý seriál a prinášame pohľad do minulosti. Príjemné čítanie.


Ray Kennedy bol výnimočný, talentovaný hráč, ktorého prínos do jednej z najlepších zostáv LFC zmietol všetky pokusy zosmiešniť ho.

Opis silného stredopoliara, ktorým sa stal po rokoch na poste útočníka v Arsenale, je iba chabým pokusom vystihnúť obrovské množstvo kvalít.

Keď v lete 1974 Bill Shankly podpísal Raya za 180 tisíc libie (mimochodom, bol to jeho posledný počin na poste manažéra LFC) zachraňoval 23-ročného tak trochu obézneho útočníka, ktorý po víťaznom ťažení a dosiahnutí double v FA Cupe s Gunners akosi stratil smer.

Ray prišiel do Liverpoolu v čase odchodu Billa Snaklyho, ale aj napriek iritujúcemu zraneniu, ktoré ho nepustilo do hry prvé 4 zápasy sa mu podarilo zaujať Sira Boba, ktorý ho dokonca preferoval na úkor Johna Toshacka. Nasledovalo 24 zápasov, v ktorých skóroval 10-krát.

Zvrat ale nebol ďaleko. Koncom sezóny začal Paisley experimentovať a posunul Raya do stredu poľa za dvojicu Keagan – Toshack a to, čo videl sa mu páčilo. V novembri 1975 už Ray zastával stabilné miesto na ľavej strane zálohy, kde počas 6 rokov pomohol k takmer neprerušovanému úspechu LFC.
Ako všetci hráči s nedostatkom rýchlosti, tak aj Ray mal bezchybné čítanie hry. Ale jeho najväčšou zbraňou bolo nepozorovane preniknúť po ľavej strane ihriska a preniknúť do 16tky.Jeho prínos pre tím bol nepopierateľný, futbalové kvality legendárne. Aj napriek nadváhe, ktorá sa však po príchode do klubu značne zredukovala, mal na tak veľkého chlapa priam delikátne spracovanie lopty a jeho prihrávky boli rýchle, presné a rozhodujúce.

V dôležitých zápasoch bol zo začiatku vždy stiahnutý viac dozadu, aby neskôr prekvapil súpera, ktorý podľahol falošnému pocitu bezpečia rýchlym prechodom do útoku. Najviac badateľné to bolo v európskych pohároch.

Nakoniec vytlačený mladým Ronnie Wheelanom, pripojil sa k Toshacksovi a ostatným odídencom z LFC v Swansea iba za 20 000 tisíc libier. Krátky čas s Hartlepoolom a koučovanie v Sunderlande predchádzali správe, že Ray trpí Parkinsonovou chorobou, s ktorou však bojoval so svojim typickým odhodlaním.

Bill Shankly Raya zhrnul slovami: „Ray hral v krajine nikoho, vo svojom vlastnom svete, ale dal tímu rovnováhu. Mal štýl a pripomínal mi Matta Busbyho. Ray Kennedy bol hráč s veľkým H.“

Bob Paisley sa pridal: „Ray bol jednoducho jeden z najlepších hráčov, akých som kedy videl.“

Ray Kennedy pôsobil v Liverpoole od roku 1974 do 1982, odohral 384 zápasov a strelil 72 gólov.

Zdroj: thisisanfield.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply