Zabudnutí hrdinovia: Rob Jones

Zabudnutí hrdinovia alebo hráči, ktorí svojho času zohrávali významné miesto v plánoch LFC. Po rokoch oprašujeme tento zabudnutý seriál a prinášame pohľad do minulosti. Príjemné čítanie.


Dnes sa už na nich z toho či onoho dôvodu nespomína tak, ako na tie najväčšie esá. Posúďte sami, či právom.

Začiatkom sezóny 1991/1992 sa Liverpool pohyboval na prestupovom trhu v snahe nahradiť miesto pravého obrancu, po odchode Steva Nicola. Nakoniec bol šéf liverpoolskeho skautingu Tom Saunders, kontaktovaný manažérom Crewe Alexandra Dariom Gradim, s tým, aby sa klub bližšie pozrel na ich pravého obrancu, ktorý  bol k dispozícii na prestup. Darion Gradi sa na Gresty Road stal legendou, po tom, ako dokázal vychovať zástup mladých hráčov, z ktorých sa mnohí stali hráčmi svetovej extratriedy.

Boli medzi nimi mená ako Dean Ashton, David Platt, Robbie Savage, a Neil Lennon. Ďalšie dve mená, ktoré prešli Gradiho rukami boli dvaja liverpoolsky hráči, stredopoliar Danny Murphy a Hans Grobbelaar, ktorého liverpoolsky skauting zaregistroval práve, keď hral za Crewe.

Souness s manažérom Saundersom pristali na ponuku a prišli si tohto nádejného obrancu pozrieť na zápas. Očakávania sa však premenili na absolútne sklamanie, po tom čo hráč v prvom polčase úplne pohorel. Ale neskôr, začiatkom druhého polčasu, bol premiestnený na pravú stranu obrany a Souness so Saundersom okamžite spoznali hráča, ktorého chcú. Tým hráčom bol Rob Jones. Saunders okamžite konal a položil na stôl 300 tisíc libier. Za tri roky Saundersovho pôsobenia na lavičke LFC, sa Jones pokladá za jeho najlepší prestup.

Robert Marc Jones sa narodil 5. novembra 1971 vo Wrexhame. Vyrastal ako fanúšik Liverpool FC, najmä vďaka svojmu starému otcovi Billovi Jonesovi, ktorý za Merseysiders hral počas rokov 1938 až 1954. Bill odohral za LFC 277 zápasov a dosiahol s klubom aj na ligový titul.

Rob prešiel programom School of Excellence and Youth Training Scheme 4-ligového Crewe Alexandra FC, a podpísal s klubom prvú profesionálnu zmluvu v roku 1988 vo veku 17 rokov. Jeho debut prišiel krátko na to v apríli vo víťazstve 3-1 nad Darlingtonom.

Nasledujúcu sezónu Crewe skončilo na 3. mieste a vybojovalo si tak postup do Third Division, kde si Rob zabezpečil stálu pozíciu v základe a pomohol klubu dosiahnuť slušné umiestnenie v strede tabuľky. V tom čase sa o Roba a jeho niekoľkých spoluhráčov začalo zaujímať značné množstvo tímov aj z First Division.

Liverpool s Crewe odohral dve zápasy Ligového pohára v septembri a októbri 1990. S celkovou porážkou 9-2  sa musela túžba mladého fanúšika The Reds, zahrať si za tento klub, zdať ako veľmi nepravdepodobná. Ale niekedy sa aj nereálne sny stávajú skutočnosťou. A tak ani nie o rok už za The Reds debutoval, len dva dni po podpise zmluvy v zápase proti Manchesteru United na Old Trafforde.

Pre Roba to muselo byť ako vo sne, po tom, ako hral v priemere pred 4-5 tisíc divákmi, zrazu sa naňho dívalo 5-krát viac ľudí a niekoľko kamier, ktoré zápas vysielali celonárodne. Ešte väčšmi, keď sa mu podarilo úplne odstaviť Fergusonovo eso menom Ryan Giggs.

Liverpool si tak z derby odniesol čistý štít a bod za remízu. Rob sa okamžite stal medzi fans obľúbeným, vyslúžil si tiež prezývku Trigger, podľa postavy z obľúbeného komediálneho seriálu.

V januári 1992 Liverpool cestoval na Gresty Road v prvom kole FA Cupe. Rob bol domácimi fanúšikmi privítaný ako hrdina. Hráč sám však musel mať zmiešané pocit po tom, ako si Liverpool s Crewe poradil hladko 4-0. Klub ukončil sezónu víťazstvom nad Sunderlandom vo Wembley a vybojoval tak svoj 5. FA Cup. Rob získal za The Reds svoju prvú trofej, tú, ktorá jeho starému otcovi len tesne unikla.

Robove výkony tej sezóny stačili aj pre manažéra anglického národného tímu Grahama Taylora, aby ho povolal do hry na priateľský zápas proti Francúzku 19. februára 1992, ktorý skončil výhrou Anglicka 2-0. Aj keď sa Rob narodil vo Wrexhame a mal možnosť reprezentovať Wells, rozhodol sa radšej reprezentovať Anglicko. Koniec koncov jeho rodičia boli Angličania.

So 4-ligovým Crewe  do 3. ligy, odtiaľ do prvej divízie a víťazstva vo Wembley, až do národnej reprezentácie, to všetko v horizonte 6 mesiacov muselo 20-ročnému Robovi Jonesovi pripadať ako sen. Sen sa však čoskoro skončil a premenil sa na nočnú moru. Pár dní po finále FA Cupu diagnostikovali Robovi rozštiepenie holennej kosti. Bol tak nútený odstúpiť z reprezentácie, ktorá sa chystala do švédska na EURO ´92.
Aj si naďalej udržiaval stabilnú pozíciu v tíme, aj napriek Sounessovej politike striedania hráčov na každý zápas. Zaslúžene bol ocenený, ako najlepší obranca v Anglicku a udržal si formu aj po príchode Roya Evansa na post manažéra klubu v januári 1994. Evans prišiel so systémom obranca-krídelník a Rob sa bez problémov adaptoval. Koncom prvého roku Evansovho manažérovania siodniesol ďalšiu medailu z výhry ligového pohára 3-1 nad Bolton Wanderers.Nasledujúca sezóna bola oveľa lepšia. Rob si vydobyl stále miesto v základnej zostave tak LFC, ako aj národného tímu, kde si veľmi dobre rozumel so Stevom McManamanom. Zarážajúco bol však vynechaný z kľúčovej kvalifikácie na majstrovstvá sveta proti Holandsku 1993. Anglicko zápas prehralo a pripravilo sa o účasť Svetového pohára v USA 1994. Bol to taktiež koniec vlády Grahama Taylora na manažérskom poste. Rob si však tú sezónu zahral s Liverpoolom Európsky pohár víťazov pohárov a tiež UEFA Cup.

Nasledujúcu sezónu do klubu z Boltonu prišiel Jason McAteer a bol Evansom pretransformovaný z krajného stredopoliara na obrancu-krídelníka. Jones sa presunul na ľavú stranu na tú istú pozíciu. A hoci to nebola jeho prirodzená pozícia, hral na nej dobre a klub si urobil ďalší výlet na Wembley vo finále FA Cupu 1996. Liverpool zápas prehral, ale to ešte pre Roba nebolo to najhoršie. V tom čase nemohol vedieť, že jeho 8. štart za národný tím v marci 1995 bude aj jeho posledný.

Anglicko malo v to leto hostiť finále Európskeho šampionátu a Rob mal byť automatickou voľbou pre Terryho Venablesa, na poste pravého obrancu. Ale krátko po finále FA Cupu, svoju účasť musel zrušiť, diagnostikovali mu totiž prasknutý stavec. Zranenie bolo také vážne, že dostal na výber skončiť s futbalom, alebo niesť následky trvalého poškodenia.

Jeho rehabilitácia zabrala 6 mesiacov a po dlhej dobe strávenej snahou byť znova fit, odohral len 5 stretnutí za celú sezónu. Nasledujúce sezóna bola vyplnená opakujúcimi sa zraneniami kolena, ktoré ho vyradili z hry na dlhé obdobia. Vo februári 1998 ho veľká kolenná opuchlina prinútila podrobiť sa operácii, ktorá ale nebola úspešná. Po ďalších 4 operáciách a žiadnom zlepšení, bolo Rob nútený priznať, že sa jeho liverpoolska kariéra v septembri 1999 predčasne skončila.

V lete roku 1999 sa zúčastnil predsezónnej prípravy s West Ham United, ktorý ho aj nasledujúcu sezónu podpísal. Odohral 1 zápas v Intertoto Cupe, ale koleno sa ozvalo znova. Zranenie bolo natoľko vážne, až sa West Ham rozhodol, že preňho v tíme miesto viac nemá. Jediná možnosť pre Roba bola oznámiť predčasný dôchodok vo veku 27 rokov a po 242 stretnutiach za Liverpool, tak v domácich, ako aj v európskych súťaži.

Rob sa pripojil k manželke s ktorou vedú sieť centier detskej starostlivosti. Rob popri tom ešte vedie futbalový kurz v Cheshire.

V Liverpoole sa objavilo niekoľko hráčov ktorých kariéru predčasne ukončili zranenia. Rob Jones bol bohužiaľ jedným z nich. Často bol označovaný ako najlepší pravý obranca, ktorého Anglicko nikdy nemalo. A nebyť tých nespočetných zranení, ktoré mu zničili kariéru, Gary Neville by jeho miesto nikdy nezaujal, pretože Rob by si svoje miesto bez problémov zastal počas celých 90tych rokov a určite aj niekoľko rokov potom.

Rob “Trigger” Jones bol populárnym hráčom od začiatku svojej Liverpoolskej kariéry. Skvelé výkony mu zabezpečili 60. miesto v rebríčku 100 Players Who Shook The Kop aj napriek tomu, že vo všetkých z 242 zápasov nedal ani jediný gól. Ak si uvedomíme, že s futbalom predčasne skončil vo veku 27 rokov, pred svojim vrcholom, a nebyť zranení, tak by za klub podával skvelé výkony ešte dlhé roky a môžeme si len predstaviť, akým skvelým by sa stal.

Zdroj: thisisanfield.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply