Zabudnutí hrdinovia: Willie Stevenson

Zabudnutí hrdinovia alebo hráči, ktorí svojho času zohrávali významné miesto v plánoch LFC. Po rokoch oprašujeme tento zabudnutý seriál a prinášame pohľad do minulosti. Príjemné čítanie.


Keď Bill Shankly začal budovať z lokálneho tímu zaseknutého v Second Division, netajil sa tým, že do svojho tímu chce hráčov s talentom, odhodlaním a túžbou pomôcť Liverpoolu stať sa najlepším tímom v krajine. Prvé kroky na prestupovom trhu nasmeroval do Škótska, kde našiel Iana St. Johna v Motherwell a Rona Yeatsa v Dundee United. Ďalši z jeho krajanov sa do tímu odstal o niekoľko rokov neskôr ale úplne inou cestou.

Willie Stevenson sa narodil 26. októbra 1939 v Leithe, Škótsko.Svoju futbalovú kariéru začal v Edina Hearts odkiaľ sa neskôr presunul do Dalkeith aby ho nakoniec podpísal Glasgow Rangers v lete 1969. Slo mu to dobre, pozbieral aj nikoľko trofejí. Rangers v tom čase dokonca súťažili aj v Európe a vyzeralo to, že sa blíska na veľké časy. Po tom však Rangers podpísali talentovaného, škótskeho internacionála Jimiho Baxtera.

Willie musel prehodnitiť svoju budúcnosť v rezervnom tíme Rangers. Rozhodol sa, že takáto budúcnosť sa mu nepáč. Odcestoval rpeto do Austrálie, kde sa o miesto hráča prvého tímu predsa len bojuje ľahšie. Rangers súlasili s hosťvaním. Willie dokonca premýšľal o trvalom prestupe až kým neprišla ponuka Preston North Endu a Liverpoolu.

Liverpool od príchodu Billa Shanklyho zaznamenal značný progres. Získal titul v Second Division v roku 1962. Postup do prvej ligy znamenal pre tím náročnú výzvu pre stále sa vyvíjajúci tím a po prvých mesiacoch to vyzeral, že sa tím dočká sklamania. Koncom októbra Liverpool zo 14 zápasov vyhral len 4-krát. Bill Shankly bol toho názoru, že do tímu treba priviesť viac kvality a o triedu lepších hráčov.Klub preto ponúkol za Willieho Stevensona rovných 20 tisíc libier, čo prekonalo aj ponuku Prestonu.
Willie Stevenson si svoj liverpoolsky debut odbil 3. novembra 1962 prehrou 2-1 proti Burnley.Meno si spravil až proti Leyton Orien, keď v 35. minúte strelil svoj prvý gól za Liverpool. Jasnú dominanciu červených farieb potvrdil konečný výsledok 5-0. Liverpool následne vyhral nasledujúcich siedmych zápasoch a postúpil aj v FA Cupe. Keď si už zvykol na štýl hry, potvrdil Willie svoje kvality, keď mu v strede poľa mohol konkurovať len málokto. mal talent vystihnúť pravú chvíľu kedy odobrať súperovi loptu a založiť bleskový útoks patričnou presnosťou. Bol to herný štýl, ktorý  Shanklymu veľmi vyhovoval. Počas svojho prvého roku na Anfielde odohral všetkých 26 zápasov v lige a tiež 6 v FA Cupe. Aj Willieho pomocou obsadil Liverpool v svojej prvej sezóne vo First Division pekné ôsme miesto. Budúcnosť tak s Williem v klube vyzerala veľmi sľubne.Na poste pravého záložníka dovtedy stabilne pôsobil Tommy Leishman, ktorý však očividne nestačil na uroveň First Division, preto jeho miesto zaujal Willie. Williemu však začiatok v klube od rieky Mersey nevychádzal práve najlepšie a chvíľu to vyzeralo tak, že Tommy Leishman vytlačí Willieho do rezervy. Bill Shankly však naďalej novému hráčovi dôveroval, čo sa v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov ukázalo ako veľmi správna voľba.

Sezóna 1963/1964 klub odštartoval prehrou proti Blackpoolu a iba jednou výhrou v 4 zápasoch. To nebol veľmisľubný začiatok, ale zvyšok sezóny vyšiel na výbornú, vrátane slávnej výhry nad Arsenalom 5-0, ktorá korunovala Liverpool za majstra Ligy. Do klubu prišiel ďalší nový hráč – Peter Thompson na post ľavého krídelníka, ktorý si s Williem veľmi dobre rozumel. Predvádzali pekný futbal a diváci ich milovali. Willie Stevenson odohral 38 ligových zápasov, chýbal len v štyroch. Pridal k tomu aj 5 zápasov v FA Cupe, z ktorého ale Liverpool vypadol. Nasledujúca sezóna bola pre klub veľmi dôležitá z pohľadu obhajcu ví´taza ligy, ale tiež z pohľadu prvých skúseností v Európe.

Rangers FC už skúsenosti z Európy mal. Najmä koncom 50tch a začiatkom 60tych rokov v Európskom pohári a taktiež V Pohári víťazov pohárov. Willieho skúseností z týchto súťaží boli pre tím veľmi dôležite, keže LFC mal prvý-krát bojovať aj mimo Anglicka. Európaska kampaň Liverpoolu začala pam§tným víťazstvom nad Rejkjavikom 5-0 a v odvete dokonca 6-1. Nasledovali víťazstvá nad Anderlechtom a Colon. To klub poslalo do semifinále proti talinaskemu gigantovi Inter Milán. Mala to byť prvá z množstva nezabudnuteľných euróspkych nocí na Anfielde.

V lige zatiaľ prevládali nekonzistentné výkony, a tak  Liverpool začal svoj útok na FA Cup. V svojej doteraz 72-ročnej histórii FA Cup nezískal ani raz.West Brom., Stockport aj Bolton padli za obeť a v štvr´tfinále ich nasledoval aj Leichester City. Chýbalo už len jedno víťazstvo nad Chelsea a LFC by sa len tretí-krát pozrel do Wembley, prvý-krát od roku 1950. V Semifinále otvoril skóre Thomas, aby o víťazstve rozhodol Willie Stevenson penaltou na 2-0.

Finále z roku 1965 je pamatným z mnohých dlvodov, ale často sa prehliada je ukážka Willieho skúseností. Jeho spolupráca s Thompsonom narobila Leedsu nemalé problémy. Bol to práve Willieho futbalový um, ktorý zariadil prvý gól Liverpoolu. 90 minút zápasuuplynulo bez gólov, a tak bolo na rade predĺženie. Hneď v úvodných minútach prvého predĺženia, keď Willie predviedol slalom stredom ihriska, kde mu nabehoval Gerry Byrne, Willie mu nahral krásnym pasom presne na nohu, ktorý križnou prihrávkou našiel Rogera Hunta a ten poslal Liverpool do vedenia. Leedsu sa síce podarilo vyrovnať, ale nie nadlho. Víťazstvo LFC zariadil Ian St. John, a tak sa klub mohol tešiť z vôbec prvého víťazstva v FA Cupe. Willie bol pre väčšinu jasným mužom zápasu.

Eufória z víťazstva v najstaršej klubovej súťaži na svete pretrvávala aj doma v Liverpoole, kde hráčov privítalo niekoľko stoviek tisíc fanúšikov. Oslavy pokracovali aj o tri dni neskôr keď sa LFC mal postaviť zoči voči Interu Milán na Anfielde. Zranený hráči Gordon Milne a Gerry Byrne niesli FA Cup popred zaplnené tribúny, zatiaľ čo sa hráči zahrievali.

Rev, ktorý nastal, hráčmi Interu očividne otriasol. Liverpool to využil k ich porážke 3-1. Odveta však dopadla úplne inak a klub od rieky Mersey si od Internazzionale vyslúžil prehru 3-0 a koniec európskeho ťaženia. Willie Stevenson vo všetkých súťažiach odohral 57 zápasov a vsietil 5 gólov.

Začiatkom sezóny 1965/196 sa Liverpool pustil do ďalšieho seriózneho boja o domáci titul, a taktiež sa chystal opäť aj do Európy. Tentoraz cez Pohár víťazov pohárov. FA Cup bol sklamaním, keď klub v treťom kole vyradila Chelsea. PVP sa vyvíjal o veľa priaznivejšie, keď sa tím po víťazstvách nad Juventusom, Standard Liege, Honvedom a Celticom nasmeroval do finále proti Borussii Dortmund. Kde však klub neuspel. Sezóna však skončila ďalším ligovým víťazstvom a druhé miesto v PVP tiež nebola žiadna hanba. Willie si zaknihoval 52 zápasov a 6 gólov.

Začiatok sezóny 1966/1967 priniesol stred víťaza ligy-Liverpoolu s víťazom FA Cupu-Evertonu v Charity Shielde. Tento zápas priniesol Williemu ďalšiu trofej, keď Liverpool porazil svojho suseda 1-0. Úspešný začiatok sezóny sa však nepodarilo udržat, keď LFC vypadol z Európskeho pohára a tiež z FA Cupu. Na domácej pôde sme obsadili len 5. miesto, čo bolo rozhodne sklamaním.

Willie Stevenson odohral všetkých 51 zápasov a 3-krát skóroval. NaneŠťastie pre Willieho však spoľahlivosť a stabilita v LFC nikdy nestačili na udržanie si miesta v kádri. Po tom, ako Shankly priviedol do klubu Emlyna Hugsa vo februári 1967 to bol pre Willieho začiatok konca v Liverpoole. Willie vydržal do začiatku ďalšej sezóny, ale vyhliadky neboli najružovejšie. Emlyn Hughes posadil Willieho definitívne na lavičku a po púhych 4 zápasoch prišiel čas pohnú´t sa ďalej, alebo sa zmieriť s rezervou.

Stoke City prejavil o 28-ročného a stále vo forme hrajúceho Willieho záujem, a tak sa v decembri 1967 sťahoval. Svoj posledný zápas za Liverpool odohral proti Wolves v novembri 1967, v ktorom z penalty skóroval rozhodujúci gól. Odchod Willieho Stevensona v tom čase vyvoval veľkú vlnu nevôľu a väčšia ľudí bola toho názoru, že je hlúposťou zbavovať sa hráča, ktorý ma stále klubu čo ponúknuť.

Jeho loajalita ku klubu nebola nikdy spochybňovaná a medzi fans mal obrovský rešpekt. V šatni bol tiež tým, kto najviac žartoval a medzi spoluhráčmi bol obľúbený. Dokázal sa postarať o prezápasovú motiváciu a navodiť tú správnu atmosféru. Jedinou kritikou na Willieho adres bol nedostatok gólov.

Štatistiky to možno potvrdzujú ale Willie bol skôr typom hráča, ktorý góly pripravuje než ich sám dáva. Willie neznášal prehrávať. Hlavne prehra s Dortmundom vo finále PVP ho mimoriadne hnevala. Na svoju medajlu za druhé miesto sa s nechuťou pozrel a neskôr ju vyhodil von oknom hotelovej izby (nikdy sa nenašla). S liverpoolom získal dvakrát domáci titul, raz FA Cup a niekoľko Charity Shieldov.

V Stoke ostal 5 sezón, po ktorých sa vrátil na Merseyside k Tranmere Rovers iba na jednu sezónu. Odtiaľ ho to ťahalo za veľkú mlákudo Vancouveru Whitecaps. Po tom sa vrátil do Anglicka k amatérskemu Macclesfield. Pozrel sa aj do Afriky, kde hral za Hellenic.Nakoniec sa pobral do futbalového dôchodku, zriadil si hostinec a neskôr upratovaciu službu v Macclesfielde.

Je tomu už vyše 40 rokov od prvého ligového titulu pod vedením Billa Shanklyho. Willie Stevenson bol v srdci tejto prvej slávnej éry. Za LFC odohral spolu 240 zápasov za 5 sezón a vynechal len zanedbateľných 9 ligových zápaso. Pozbieral pekný rad trofejí. Jeho meno nemá taký lesk ako ostatných hráčov tej doby, ale  bol to kvalitný a spoľahlivý hráč a nebyť jeho, Liverpool by sa k týmto úspechom len ťažko dopracoval

Zdroj: thisisanfield.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply