Zničenie mýtu o nemotornosti Mamadoua Sakha (I.)

Viaceré médiá ku koncu sezóny 2013/14 označili tohto Fancúza za nemotorného s loptou na nohe, čo následne mnohí fans nekriticky vzali za svoje. Vychádzajúc z viacerých analýz z 13/14, označovali Sakha aj za nervózneho. Sú však takéto obvinenia opodstatnené?


V sezóne 2013/14 odohral parížsky rodák 18 zápasov, pričom sa snažil stať trvalou súčasťou Rodgersovej defenzívy, čo len dokazovalo to, že je schopný, avšak označiť ho za nemotorného, je nepochopiteľné.

Prihrávky

Tieto obvinenia o nemotornosti sú poväčšine vo vzťahu k jeho práci s loptou, najmä po tom, ako sa v spomínanom ročníku dokázal stať silnou časťou defenzívy.

Pohľad na vtedajšie štatistiky prihrávok dnes 25-ročného stopéra svedčí o tom, že patrí k jedným z najlepších, o čom svedčí i nasledujúca tabuľka.

Údaje porovnávajúce defenzívnych hráčov hrajúcich v piatich top ligách Európy – Anglicku, Španielsku, Taliansku, Francúzsku a Nemecku – dokazujú, že čo sa presnosti týka, patrí k jedným z najlepších.

Presnosť prihrávok na úrovni 92 % je chvályhodná a všeobecne nemotorne hrajúci hráč by takých čísel určite nebol schopný.

Z týchto hráčov, iba Giorgio Chiellini, Emiliano Moretti a Thiago Silva spravili za 90 minút viac pasov ako Sakho, čo len dokazuje, že je veľmi silný na lopte, nahrávajúc často a s vysokou presnosťou.

S ohľadom na Premier League – často označovanú ako najfyzickejšiu súťaž sveta, dovoľujúcu najmenej času s loptou – čo sa presnosti prihrávok týka, je Francúz prekonaný len hráčmi Arsenalu, krajanom Koscielnym a Nemcom Mertesackerom, no treba dodať, že za zápas spraví Sakho viac nahrávok než títo dvaja.

Tu však treba dodať, že sa v jeho prípade nejedná len o krátke pasy medzi obrancami.

Priemerná dĺžka prihrávky urasteného beka je 20 metrov, čo prekonávajú len turínski Moretti a Kamil Glik (prekvapivo fungujúca dvojica), značiac, že Sakho je schopný rovnako dlhých, ako i krátkych pasov.

Porovnávajúc všetky tieto údaje, vychádza z toho, že Sakho je všetko, len nie nemotorný.

{youtube}71igudASjWA|600|338|{/youtube}

Chyby pri bránení

Ak uvážime, že nemotornosť značí stratu lopty a že bývalý hráč PSG bojoval o post ľavého stopéra s Danielom Aggerom, treba zvažovať i tieto chyby v obrane.

Na základe štatistík vychádza, že Sakho spravil v minulej sezóne 2 veľké obranné minely, ani jedna z nich však neviedla ku gólu, čo priemeruje takéto veľké hrúbky v obrane na 0,12 za 90 minút.

Narozdiel od Mamadoua, Agger pochybil trikrát, aj keď ani jedenkrát to neviedlo ku gólu, jeho priemer je 0,2 za 90 minút.

Dán bol vo všeobecnosti považovaný za upokojujúci prvok obrany, no podľa štatistík sa v tomto ohľade radí až za Sakha.

Francúz dokonca spravil v minulej sezóne menej zásadných chýb než hocikto iný v obrane LFC, pričom zo Škrtelových štyroch, dve viedli ku gólu súpera a z Tourého troch, boli gólové tiež dve.

Majúc držanie lopty, je preto tento mladý futbalitsa najspoľahlivejší a technicky najmenej nemotorný, čo v premiérovej sezóne v rámci pevnej zostavy liverpoolskej obrany musí logicky viesť k záveru, že sa sa osvedčil. Teda k pravému opaku, za aký je označovaný.

Krok

Termín „krok (gait)“ sa stal hlavným bodom v lexikóne fanúšika Liverpoolu v minulej sezóne, po negatívnom verdikte na Jordana Hendersona od Alexa Fergusona v jeho autobiografii.

Väčšina kritiky na Sakhov hráčsky štýl, ako nemotorný, vyplýva z jeho pohybu s loptou; kde jeho fyzická stavba a ťažisko spôsobujú, že vyzerá akoby sa motal s loptou a nemal ju pod kontrolou.

Napriek tomu však, práve toto umožňuje Francúzovi dosiahnuť silu a precíznosť v jeho prihrávaní – zo stopérov Liverpoolu je preto Sakho ten, čo bude najpravdepodobnejšie skúšať rýchly prechod nahrávkou z obrany napríklad na hráča ako Coutinho.

Ako i vyššie dokazujeme, Mamadou je úspešný nahrávač, ktorého pasy takmer s istotou nájdu vždy svoj cieľ.

Dokazuje to i Jordan Henderson, že špecifický „krok“ hráča má málo čo dočinenia na jeho schopnosť hry, a kým pohyb Sakha môže vyzerať nezvyčajný, jeho prínos je veľký.

Štýl hry

Po prestupe z PSG v lete 2013 si reprezentant Galského kohúta síce prešiel zraneniami v jeho prvej sezóne, podarilo sa mu však zvládnuť tento prestup do Rodgersovho tímu s prehľadom.

Ako je zrejmé z vynikajúcej kvality nahrávok parížskeho klubu reprezentovaných brazílskou stopérskou dvojicou Alex – Silva, prišiel Sakho čerstvý z tímu, ktorý tiež vyznáva podobnú filozofiu ako manažér LFC.

Toto je postrehnuteľné aj z jeho tvrdenia po prehre s Chelsea (0:2), že The Reds sa musia držať svojho štýlu nahrávok, aby uspeli:

„Musíme zostať pokojní a oddýchnutí. Tá prehra je minulosťou. Teraz sa musíme sústrediť na to, čo je pred nami, čo znamená nasledujúce dva zápasy. A nesmieme zmeniť nič, ale zostať k sebe úprimní a hrať našu hru.“

Toto sú slová obrancu, ktorý si je istý jeho schopnosťami v rámci tohto štýlu, čo dokazujú i jeho výkony.

Budúcnosť v Liverpoole

(Vtedy) V 24 rokoch aj napriek zraneniam zapôsobil v tíme bojujúcom o titul v kvalitnej lige s jazykovou bariérou a stále sa meniacou obrannou štvoricou, a tak sa do budúcnosti môže stať iba lepším pre Liverpool.

Po tom, čo LFC opustil Agger (a Lovren sa zatiaľ neuchytil), je Sakho budúcnosťou Rodgersovej obrany pre nasledujúce sezóny, čo v tej aktuálnej i dokazuje, tentokrát však už v stálej obrannej trojici, čo vyvracia všetky tvrdenia o jeho „nemotornej“ hre.

Zdroj: This is Anfield (väčšina článku je z konca sezóny 2013/14)

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply