Zničenie mýtu o nemotornosti Mamadoua Sakha (II.)

Vzhľadom k tomu, že sa viacerí stále vracajú a tvrdia o Sakhovi, že je nemotorný, redakcia This Is Anfield sa po vyše polroku opäť pozrela na Francúzove výkony.


Je to jeden z najbizarnejších mýtov, ktoré idú Premier League. Mamadou Sakho má podľa neho byť nemotorný s loptou na nohe. Tieto tvrdenia sa však nevyskytujú len v blogoch, ale i komentároch, či už na Sky Sports prípadne i inde.

Živený mýtus veľkých rozmerov

Dokonca i Tony Evans, fanúšik Liverpoolu a editor „The Times“, jedných z najpopulárnejších novín v krajine a najdôveryhodnejších zdrojov futbalových správ, sa zapojil do tejto diskusie:

„Sakho stále vyzerá ako nehoda na počkanie a hoci o tom nie som presvedčený, v tejto chvíli to funguje, takže sa nie je prečo sťažovať.“

Tento pohľad však asi nikdy neskončí, keďže väčšina futbalových odborníkov obmedzene až nesprávne informuje, ale prečo by teda Sakho nemal byť nazývaný nemotorným?

Na konci minulej sezóny (viď predošlý článok) bol Sakho štatisticky lepší než väčšina ostatných. Teraz sa na to pozrime znova.

Prihrávky

Minule štatistiky ukazovali, že je jedným z najlepších stredných obrancov v Európe, ktorí to vedia s loptou a jeho presnosť prihrávok a tiež ich vzdialenosť dokazovala, prečo by mal byť tvorivým obrancom Liverpoolu.

Túto sezónu si parížsky rodák udržiava túto schopnosť držania lopty či už v porovnaní s jeho súpermi v Premier League, ale tiež i naprieč ostatnými piatimi najlepšími európskymi ligami. Nižšie je tabuľka obrancov Premier League s aspoň 10 odohranými zápasmi:

Sakhova presnosť prihrávok je 89 %, čo ho radí spoločne na 4. miesto v tejto štatistike, kde len Stones z Evertonu, Terry z Chelsea a Škrtel sú presnejší.

Jagielka, Kompany, Demichelis a Smalling sú spoločne so Sakhom na 89 %, pričom Mertesacker s Koscielnym dosahujú „len“ 88 %. Pritom si však liverpoolsky zadák zachoval priemernú dĺžku svojich prihrávok 20 metrov, dokazujúc rôznorodosť v typoch prihrávok, ktoré zvláda.

Najlepší v tzv. key passes

V porovnaní s ostatnými obrancami PL je však Sakho oveľa lepší, keď príde na reč týkajúcu sa kľúčových prihrávok – teda vytváraní šancí pre spoluhráčov.

Priemer 0,34 kľúčových prihrávok za 90 minút je dvakrát viac než väčšina vyššie zmienených hráčov, kde sa k nemu približuje iba Smalling.

A opäť len Smalling spraví za zápas viac prihrávok v priemere než Sakho, 51,66 oproti 50,82 v podaní obrancu The Reds.

Keď to zhrnieme, Sakho je štatisticky najlepší nahrávač v lige celkovo, berúc do úvahy presnosť, kľúčové nahrávky a frekvenciu nahrávok – čo sa určite nedá považovať za nemotornosť, obzvlášť keď notoricky pokojný Mertesacker je horší kandidát.

(Sakho je v tabuľke zámer až 10. a to pre ukázanie jeho štatistík)

Nadpriemer aj v európskom meradle

S ohľadom na najpresnejších prihrávačov v európskych piatich ligách (Premier League, Bundesliga, La Liga, Serie A a Ligue 1) je Sakho v tabuľkách nižšie.

Dvaja najpresnejší prihrávači sú Stones a rímsky Kostas Manolas, ktorí obaja majú presnosť 93 %. Avšak Sakhových 89 % je stále nadpriemer, čo ho radí na zdieľané 5. miesto a celkové 27. Čo v prípade, že v priemere by viac ako 10 ligových zápasov odohrali 3 stopéri v jednom tíme, jednalo by sa o 292 hráčov.

Sakhov priemer prihrávok za zápas je prekonaný Dantem, Mascheranom a Thiagom Silvom, pričom i Mapou Yanga-Mbiwa a Marquinhos sú o málo lepší. Avšak s ohľadom na fakt, že všetci títo hráči hrajú za tímy majstrovsky zvládajúce držanie lopty ako Bayern, PSG, Barcelona či AS Rím, je to pochopiteľné.

Treba si však uvedomiť, že i napriek tomu je 25-ročný Francúz medzi najlepšími v priemernom počte dosiahnutých kľúčových prihrávok za zápas. Tu sú lepšími len Marko Basa z Lille a Jeremy Mathieu z Barcelony, z počtu 28 hráčov s presnosťou aspoň 89 %.

Možno štatisticky nie je tým najlepším v Európe, ale jeho statočnosť v prihrávaní smeruje skôr k šikovnému „passmakerovi“ než k označeniu „nehoda na počkanie“.

Chyby pri bránení

Názov „nehoda“ pri defenzívnej práci by typicky bol prepojený s útočnými možnosťami súperovho tímu skrz individuálnu chybu, takže aj tento aspekt musí byť braný do úvahy zaoberajúc sa Sakhovou „nemotornosťou“.

V sezóne 2014/15, pri 12 zápasoch spravil Mamadou dve chyby a teda v priemere 0,17 na 90 minút. Z nich jedna viedla ku gólu, čo je štatisticky horšie ako v minulej sezóne, kde v 18 zápasoch spravil len dve chyby, avšak bez gólového efektu pre súpera.

Ďaleko pred Lovrenom či Škrtelom

Napriek tomu je však stále ďaleko od najvinnejších v rámci LFC, či Premier League, alebo európskych top 5 líg. Dejan Lovren spravil 6 chýb, Škrtel 4 a Moreno 3, pričom Lovren a Moreno tak zapríčinili po 2 góly. Spolu s nimi ďalší 4 obrancovia v Premier League spravili po dve chyby vedúce priamo ku gólu súpera.

V priemere je teda 0,17 chyby na zápas a 0,08 chyby vedúcej ku gólu súpera na zápas ďaleko od najhorších v celej lige.

Jonas Olsson z WBA napríklad zapríčinil gól proti svojmu tímu v priemere v každom druhom zápase.

Naprieč Európou je Sakho na 14. mieste v počte chýb za 90 minút, na jednej úrovni s Raphaelom Varanem z Realu Madrid – považovaným za jedného z najlepších obrancov súčasnosti.

Mathieu pre zmenu spravil v priemere viac chýb (0,22), pričom pri jeho podobnom počte kľúčových nahrávok za zápas je toto vhodné porovnanie pre súvislosť kreativity a zavinenia chyby v obrane. (Nemôžete pokaziť, kým neskúsite niečo vytvoriť).

V súhrne toto vedie ku konštatovaniu, že hoci Sakho, čo sa defenzívnych hriechov týka, nepatrí medzi „svätých“, pojem nemotornosť je len o reputácii, keďže v tomto ohľade by Varane bol bezpochyby posudzovaní zmierlivejšie.

Mýtus o nemotornosti

Na záver, vychádzajúc z porovnania Sakha a ostatných stredných obrancov naprieč Európou ako i na základe dôkazov z predošlého článku, je správne zhodnotiť, že akási nemotornosť liverpoolskej 17-ky je nepodložený pojem – stigma súvisiaca s jeho „nezvyčajným krokom“. Zdanie, ako je preukázané vyššie, proste klame.

Sakho je jedným z pár stredných obrancov v Premier League, ktorí sú ochotní vziať do rúk šancu a ktorí sa vždy snažia tvoriť a nahrávať dopredu, než aby si vybrali jednoduchšiu možnosť do strán (čo viacerých z vyššie spomínaných s nižším priemerom dĺžky nahrávok stavia do lepšieho svetla). Jeho prirodzená schopnosť nahrávania a sily tomuto veľmi napomáha.

Zdroj: This Is Anfield

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply